Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

2015 2016 Başbakanlık Bursu Başvuru Tarihi ve Şartları

30008 kez okundu
05 ekim 2015 pazartesi

Üniversite öğrencilerine burs veren kuruluşlar arasında yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Bursu için başvuru şartlarınınneler olduğu, kimlerin başvurabileceği en sık sorulan soruların başında geliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Başbakanlık bursudur ve karşılıksız olarak verilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Burs başvuru tarihleri henüz açıklanmamıştır, başvuru tarhileri ve son başvuru tarihi kurumun web sitesinide ilerleyen günlerde yayınlanacaktır. Detaylar ve diğer gerekli bilgiler kyk.gsb.gov.tr internet sitesinden öğrenilebilir.

Üniversiteye kayıt yaptıracak olan adaylardan eğitim görmek içim durumu iyi olmayanlar için kurum, kurumlar ve vakıflar karşılıksız burs vermektedirler. Bu kurumlardan biriside Başbakanlık’tır. Başbakanlık bursu nasıl alınır, Kimler Başbakanlık bursu alabilirler. Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar hangileri, Başbakanlık bursu nasıl alınır, geri ödemesi var mı, Başbakanlık bursu ne kadar, Başbakanlık bursu formu nereden temin edilir. Başbakanlık bursu şartları sonuçları sorgulama işlemleri ile ilgili detaylı bilgi haberimizin detayında.
Başbakanlık Bursu, Başbakanlık tarafından üniversite öğrencilerine eğitim süreleri boyunca verilen karşılıksız burslardan birisidir. Üniversite adaylarını maddi açıdan rahat bir nefes aldıracak Başbakanlık Bursu özellikle geri ödemesi olmaması nedeniyle oldukça fazla tercih edilen burslar arasında yer alıyor. 

Başbakanlık Bursu 300 liradan  330 liraya yükseltilmiştir. Yüksek Lisan öğrencileri içn bu miktar 660 TL, doktora öğrencileri için 990 Tl olarak belirlenmiştir. Yapılan artışlar Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarındaki öğrencilere sağlanan beslenme yardımınada yansıdı 7 lira 30 kuruştan 2015’te 8 liraya yükseltildi. Yapılan karşılıksız burslar çok küçük rakamlar gibi görünsede lisans eğitimi yapan öğrenciler dışında çok fazla faydalananda azdır. Ancak yinede Hükümetimizin yaptığı bu yardım yerinde bir yardımdır ve çoğu vakıf ve dernekler gibi uç koşullar istenmemektedir. 

Karşılıksız KYK Başbakanlık Bursundan yararlanabilecek öğrenciler: 
- Ön lisans öğrencileri, 
- Lisans öğrencileri, 
- AÖF ve Açık Öğretim öğrencileri  
- İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler.
- Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri 
- Vakıf Üniversitesi öğrencileri, 
- LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler. 
- Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler, 
- Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler, 
- İkinci öğretim de okuyan öğrenciler..

Kaynak Habertadında

Etiketler: Başbakanlık Bursu