Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

2016 LYS Sonuçları Açıklandı!

17574 kez okundu
18 temmuz 2016 pazartesi

Son günlerde yaşanan olaylardan dolayı ertelenmesi gündeme gelen 2016 LYS sonuçları, ÖSYM'nin takvimde belirttiği gibi bugün açıklandı. Akşama doğru açıklanan LYS sonuçlarına, öğrenci arkadaşlarımız buradan ulaşabilirler:

https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=4113

25 Mart’ta açıklanan 2016 YGS’nin ardından, üniversiteye giriş sınavlarının 2. aşaması olan LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) sınavının sonuçları 18 Temmuz 2016’da, yani bugün açıklandı. Öğrenciler, yukarıda belirttiğimiz linkten veya ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi’nden ve Aday İşlemleri Sistemi’nden (AİS) öğrenebilirler. Sınav sonucunu öğrenmek için T.C. kimlik numarası ve ÖSYM giriş şifresi gerekmektedir.

Son günlerde yaşanan olumsuz olaylardan dolayı, sosyal medyada sınav sonuçlarının açıklanmasının erteleneceği konuşuluyordu. ÖSYM, bu konuda dün @osymbaskanligi resmi hesabından şu açıklamayı yaptı:

“2016 LYS sonuçları 18 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacaktır. Kurumumuzun tek resmi Twitter hesabı bu hesap olup Kurumumuz adına yapılan asılsız paylaşımlara itibar etmeyiniz. Kamuoyu infialine yol açmaya çalışan sahte taklit hesaplar ve paylaşımda bulunanlar hakkında işlem yapılmaktadır.”

Adaylara ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar LYS sonuçlarını T.C. kimlik numarası ve ÖSYM şifreleri ile ÖSYM’nin kendi resmi sitesinden öğrenebilir. Adaylar LYS sonuç belgelerinde, YGS puanı ve sıralamalarını, LYS puanı ve sıralamalarını, ortaöğretim başarı puanlarını (OBP) ve yerleştirme puanı ve sıralamalarını görebilecekler.

Aday öğrenciler, tercihlerini 26 Temmuz ve 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında yerleştirme puanları ile yapabilecekler. Adayların 24 tercih hakkı bulunmakta. İlerleyen günlerde ÖSYM, kendi resmi sitesinden 2016 ÖSYS Tercih Kılavuzu’nu yayınlayacaktır. Ayrıca 2015 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

http://www.osym.gov.tr/belge/1-23560/2015-osys-yuksekogretim-programlari-ve-kontenjanlari-ki-.html

Adaylar, sınav sonuç belgelerinde, sınavına girmeseler dahi bütün puan türlerinde puanlarını görebilecekler. LYS'den alınan puanlar dört gruba ayrılmakta:

MF Puanı (Matematik Fen Puanı)

 • MF-1 puan türü Matematik Ağırlıklı Temel Bilim Programları için,
 • MF-2 puan türü Fen Ağırlıklı Temel Bilim programları için,
 • MF-3 puan türü Sağlık Bilimleri programları için,
 • MF-4 puan türü ise Mühendislik ve Teknik Programlar için kullanılmakta,

TM Puanı (Türkçe Matematik Puanı)

 • TM-1 puan türü az da olsa Matematik ağırlıklı programlar için,
 • TM-2 puan türünde Matematik ile Türkçe-Edebiyat eşit ağırlıklı programlar için,
 • TM-3 puan türü az da olsa Türkçe-Edebiyat ağırlıklı programlar için kullanılmakta,

TS Puanı (Türkçe Sosyal Puanı)

 • TS-1 puan türü sosyal programlar için,
 • TS-2 puan türü dil (Türkçe, edebiyat) ve tarih programları için kullanılmakta,

Yabancı Dil Puanı

 • DİL-1 puan türü İngilizce, Almanca ve Fransızca Yabancı Dil Programları için,
 • DİL-2 puan türü diğer Dil Programları için kullanılmaktadır.

Ayrıca yerleştirme puanlarına, okul puanı da dediğimiz ortaöğretim başarı puanı (OBP) dahildir. Adaylar yerleştirme puanı ve sıralamalarına göre tercih yapmalıdırlar. Biz de aday öğrencilere tercihlerinde yardımcı olabilmek için, önümüzdeki günlerde üniversiteleri tanıtan tercih rehberlerini yayınlamaya devam edeceğiz…

 

Etiketler: Lys