Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

2016-ÖSYS EK YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

38278 kez okundu
22 ağustos 2016 pazartesi

2016-ÖSYS EK YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?
2016 LYS Yerleştirme Sonuçlarının açıklandıktan sonra boşta kalan adaylar için yapılacak olan ek yerleştirmeler öğrenciler için ikinci bir şans olacak. Adaylar heyecanla ÖSYM Ek Yerleştirme tercih günlerini beklemeye başladılar. Öyle ki ‘2016 ÖSYM Ek Yerleştirme Kılavuzu Ne Zaman Açıklanacak?’ diye konuşuluyor.
ÖSYS yerleştirme sonuçlarının ardından üniversitelerin belirli bir bölümüne yerleşemeyen adaylar için boşta kalan kontenjanlara yerleştirilmek üzere ek yerleştirme işlemleri yapılır. Bu ek yerleştirmeler için boş kalan ve/veya yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan yükseköğretim programlarının kontenjanları belirlendikten sonra ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılır. Kesin kayıtlar bittikten sonra ÖSYS ek yerleştirme işlemleri başlayacaktır. Adaylar 2016 Ek Yerleştirme tercihlerini 26-30 Ağustos tarihleri arasında İnternet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklar. 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme tercih işlemi, 30 Ağustos tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Başvuru merkezlerinden/ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler işleme alınacaktır. Posta ile gönderilen veya elden verilmek istenen Tercih Formları işleme alınmayacaktır.
2016-ÖSYS Ek Yerleştirmeye ilişkin bilgiler, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Ek yerleştirme tercih kılavuzu ÖSYM internet sitesi üzerinden duyurulacaktır. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak olup ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri, bilgi almaları faydalı olacaktır. Aynı zamanda ek yerleştirme tercih kılavuz basılı olarak dağıtılmayacağından adayların ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.
Ek Kontenjan nedir?
Ek kontenjan, lys yerleştirme sonuçlarının ardından boş kalan, fazla tercih edilmeyen, kayıt döneminden kayıt yaptırmayanların yerine veya yeni açılan bölümlerin boşta kalan kısımlarına alınacak öğrenci sayısına ek kontenjan denir. Osys yerleştirmelerinden sonra tercih ettiği üniversitelerden hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler için ek yerleştirme yapılarak boş kontenjanlara öğrenciler yerleştirilir. Ösym ek yerleştirme sonuçları ise tercih günleri tamamlandıktan sonra ösym internet sitesi üzerinden duyurulacaktır.
Ek yerleştirme tercih ücreti 15.00 TL’dir. İnternet üzerinden tercih yapmadan önce ödemesi gereken miktarın tercih günleri içerisinde (26-30 Ağustos 2016) bankaya yatırılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu ek yerleştirme tercih ücretini ösym sitesindeki ödemeler bölümüne girerek kredi/banka kartı ile ödemesini yapabilirsiniz. Bankaya ödeme yapacak adaylar için ek yerleştirme tercih ücretleri, T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı, T. Halk Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı, Akbank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeler, Türk Ekonomi Bankası tüm şubeler, DenizBank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı veya Tüm PTT İş Yerleri aracılığıyla yatırabilecek.
Kimler 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme yapabilir?
ÖSYS yerleştirme sonucu üniversitelerin herhangi bir lisans/önlisans programına yerleşmemiş olan adaylar ek yerleştirme işlemlerini yapabilir. Özel yetenek sınavı ile bir programa yerleşen adaylarda  ek yerleştirme işlemlerinden faydalanabilecek.
Kimler 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme yapamayacak?
2016-ÖSYS EK Yerleştirme işlemlerinde, 2016-ÖSYS’ye hiç başvuru yapmamış olan ya da başvurduğu halde, herhangi bir lisans/önlisans programına yerleşmiş olan adaylar ek yerleştirme yapamayacak.
EK YERLEŞTİRME PUANLARI
Ek Yerleştirme sırasında programların taban puanları oluşmaz taban puanı oluşmadığı için barajı gecen ve ek yerleştirme işlemlerini yapma hakkı olan herkes bu programları tercih edebilir. Ek yerleştirmede taban puan, sadece kontenjanı tamamen dolan bölüm ve programlarda oluşur. Örneğin; kontenjanı 70 olan bir bölümde 60 kişi kazanmış fakat 58 kişi kayıt yaptırmışa 12 kişilik bir boş kontenjan mevcut olacaktır. Böylece bölümün tüm kontenjanı ilk yerleşmede dolmadığı için taban puanı oluşmaz. Kontenjanı tamamen dolmayan bölümleri tercih etmek için baraj puanını (lisans programları için 180, önlisans programları için 150) geçmek yeterli olacaktır. Fakat 70 kişilik bir bölümde tüm kontenjan dolup 3 kişi kayıt yaptırmadıysa, ilk yerleştirmedeki taban puanı baz alınarak ek tercih yapılmalıdır. Öğrenci alımını ilk defa ek yerleştirme döneminde yapacak olan bir bölümde ise, ek yerleştirme ile tercih etmek için ilgili puan türünde barajı geçmek yeterlidir. (lisans programları için 180, önlisans programları için 150)

Etiketler: Ösym