Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

2016 ÖSYS Tercih Sonuçları Açıklandı

49404 kez okundu
10 ağustos 2016 çarşamba

Öğrencilerin merakla beklediği üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Tercih işlemleri bittikten sonra ÖSYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak diye bekleyen öğrencilerin sonunda istedikleri oldu ve bugüm sonuçlar açıklandı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre 1.370.007 üniversite adayı tercih işlemlerini gerçekleştirdi. Biraz gecikmeli de olsa ÖSYM, yerleştirme sonuçlarını 10 Ağustos 2016 saat 10:45’te açıklayacağını duyurdu. Bugün saat 10:45’ten itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden üniversite öğrenci adayları sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. Yerleştirme sonuç belgeleri basılmayacak ve adrese teslim edilmeyecektir. Yerleştirme sonuçları sadece internet üzerinden ilan edilecektir.


2016 – ÖSYS Tercih Sonuçları İçin Tıklayın

Bu süreçte tercih yapma hakkı olan 1.957.626 kişiden 1.370.007 tercih yaparken, ÖSYS’ye başvuran 2.256.377 adaydan yerleştirme sonuçları doğrultusunda 961.864 kişi üniversitelere yerleşti.

Örgün Yükseköğrenim Kurumlarının Kontenjanları ve Yerleşen Aday Sayıları

  Kontenjan     Yerleşen     Boş
Devlet Üniversitesi 687.696 644.228  34.468
Vakıf Üniversitesi 153.544 135.016  18.528
KKTC Üniversiteleri 18.266 11.960 6.306
Diğer Ülkeler 1.890 1.045 845
Toplam     852.396 792.249 60.147

         

Kayıt İşlemleri 15 Ağustos’ta Başlıyor

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre tercihler sonucunda üniversitelerin belli programlarına kayıt olma hakkı kazanan öğrenciler kayıt işlemlerini 15-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapacaklar. Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar ise 12-16 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt için öğrenciler yerleştikleri üniversitelerin kayıt tarihlerine bakarak belirtilen sürede üniversitelerine kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

E-kayıt İşlemleri Nasıl Yapılacak?
Yükseköğretim Kurulu’nun ( YÖK) yaptığı duyuruya göre bütün devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri, öğrenciler için elektronik kayıt yapma imkanı sağlayabilecekler. Fakat e-kayıt işlemleri zorunlu olmayıp isteyen öğrenciler bu yöntemi seçip kayıt olabilecek. İlk yerleştirme için kullanılacak olan e-kayıt işlemleri 12-16 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Ek yerleştirme işlemlerinde e-kayıt kullanılamayacak öğrencilerin üniversitelere gidip kayıt yaptırmaları gerekecek.
Özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca uygun görülmeyen bölümlerde (sağlık raporu isteyen programlar gibi) ise e-kayıt üzerinden kayıt işlemleri yapılmayacak. Bunun dışında e-kayıt işlemini tercih edip kayıt yapan öğrenciler ilgili yükseköğrenim kurumlarına belirtilen tarihlerde giderek istenilen belgeleri götürüp ders kaydı yapmak zorundadır.

ÖSYM Ek Tercihleri
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından boşta kalan adaylar, ÖSYS Ek Tercih günlerinin gelmesini sabırsızlıkla bekliyor. Tercih yapıp belli bir üniversitenin programına kayıt olma hakkı kazanamayan öğrenciler için üniversiteler boş kontenjanı olan programları belirleyip ÖSYM’ye bildiriyorlar. Bunun sonucunda boş kalan kontenjanları olan üniversite bölümlerine ek tercih yapacak öğrenciler bu sistemi kullanarak tercih yapabilir. Bir bakıma öğrenciler için ikinci bir şans gibi gözüken bu sistem hem boş kontenjanların dolmasını sağlıyor hem de öğrenciler açıkta kalmıyor.
Üniversite adayları, 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini  26-30 Ağustos tarihleri arasında İnternet üzerinden kendileri yapacaklar. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler işleme alınacaktır. ÖSYS Ek Tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ile ilgili bilgi ise tercih işlemleri bittikten sonra ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden duyuru yapılacaktır.


KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?
Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra en merak edilen sorulardan biriside ‘Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) burs başvuruları ne zaman yapılacak?’ Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2016–2017 öğretim yılına ilişkin yurt başvurularının başladığını açıklarken burs ve kredi başvuruları için ise söyle bir açıklama da bulundu :
“Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2017 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.”
Burs/kredi miktarları lisans yapan öğrenciler için 400 lira, yükseklisans yapan öğrenciler için 800 lira ve doktora öğrencileri için 1200 lira iken bu senede zam yapılıp yapılmayacağı hakkında şimdilik KYK‘dan bir duyuru yapılmadı.

KYK Burs/Kredi Başvuruları ile ilgili Önemli Bilgiler
1)    Burs başvurusu yaparken bilgilerinizi eksiksiz ve yanlış bilgi vermeden girmeniz gerekmektedir.
2)    Başvuru tarihleri içerisinde herhangi bir zamanda internet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.
3)    Burs/kredi ücreti 400 liradır.
4)    Yükseklisans öğrencileri 800 lira, doktora öğrencileri ise 1200 lira burs/kredi almaktadır.
5)    İkinci öğretim öğrencileri de burs/kredi başvurusunda bulunabilir.
6)    Özel üniversitelerde okuyan öğrencilerde burs/kredi başvurusunda bulunabilirler.
7)    Başvurular halinde burs çıkmayan öğrenciler kredi çıktıysa kredi alabilirler.
8)    Öğrenim kredisi karşılıklı sonradan ödenmesi gereken parasal yardımdır. 

KYK ile ilgili daha fazla detay için bu haberimize göz atabilirsiniz.