Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

2016 Sözleşmeli Öğretmen Atamaları

18157 kez okundu
26 temmuz 2016 salı

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı şekilde sözleşmeli olarak görev yapmak isteyen öğretmen adaylarının başvuruda bulunacakları sözleşmeli öğretmen atamaları ile ilgili yapılan açıklamaya göre, merakle beklenen atamalar 2017 yılının Şubat ayında gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıllarda uygulanan Sözleşmeli öğretmen alınıma yeniden başlanacak. Türkiye genelindeki 47 bin ücretli öğretmenin yaklaşık yüzde otuzu Doğu ve Güneydoğu'da görev yapıyor. Yeni dönemde bu öğretmenlerin yerini  sözleşmeli öğretmenler alacak. Açıklamada Otuzbin civarında sözleşmeli öğretmen alımı yapılacağı belirtilirken  Sözleşmeli öğretmen olabilmek için gerekli şartları yerine getiren öğretmen adaylarının MEB tarafından erişime açılan başvuru tarihinde başvuru yapmaları isteniyor.

2016 Sözleşmeli Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılacak?

Sözleşmeli öğretmen atamaları yeniden başlıyor. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın TRT haber kanalında katıldığı bir programda yapmış olduğu açıklama ile gündeme gelen Sözleşmeli öğretmen alımlarının ilkinin Şubat ayında yapılacağını açıklamıştı. Bakan Yılmaz, öğretmen açıklarını kapatmak için sözleşmeli öğretmen sistemini yeniden getireceklerini belirterek, "İlk sözleşmeli öğretmen alımını şubatta yapacağız." dedi. 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası açığa alınan binlerce öğretmenden sonra ise Meb Müsteşarı Yusuf Tekin şu açıklamalarda bulundu:  "İhraç edilen kişilerin yerine KHK ile atamalar yapılacak. Hükümetin bize vereceği yirmibinin üzerinde kadroyu sözleşmeli öğretmen olarak değerlendirip mülakatla atayacagiz. Mülakat komisyon ve merkezleri hazırlandı. Hükümet kontenjanları ilan eder etmez takvim ilan edilecek ve Eylül'e yetistirilecek. Yetişmezse norm fazlası öğretmenlerden fedakarlık isteyeceğiz." CHP Bursa Milletvekili Milli Eğitim Komsiyon üyesi Dr. Ceyhun İRGİL yaptığı  açıklamada ise: "Eylül ayına kadar yirmikibin öğretmen ataması yapılacak. Ancak süreç içinde sayı artabilir. Son duruma göre sözleşmeli atamalarda mülakat olacak."

Sözleşmeli Öğretmenlikge Atamalar KPSS Sonuçları ve Mülakat Sınavı İle

Sözleşmeli öğretmenler, 5 yıl aynı yerde görev yapacak. Ardından kadroya alınacaklar. Sözleşmeli öğretmenler 3 yıl da kadrolu olarak çalıştıktan sonra tayin isteyebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, bu süreç ile beraber özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde haklarında soruşturmalar tamamlanan kadrolu öğretmenlere ilişkin ihraç taleplerini de karara bağlayacak.
Sözleşmeli öğretmenler hakkındaki tasarıları yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. MEB, sözleşmeli öğretmenler hakkındaki tasarılarını kesinleştirmeye başladı. Peki yeni tasarıda neler var? Milli Eğitim Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki öğretmen açığını kapatmak için sözleşmeli öğretmenlere KPSS puan üstünlüğü ve mülakat sayesinde seçmeyi planlıyor. MEB, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine atanan kadrolu öğretmenlerin 1 yıl geçince yer değiştirmek istemesi sebebiyle sözleşmeli öğretmen formülü kararı aldı. Milli Eğitim Bakanlığı bu konu hakkındaki tasarılarını kesinleştirmeye başladı.
Öğretmenlerin şu illere atanması planlanıyor :

Adıyaman
Ağrı
Aksaray
Amasya
Ardahan
Artvin
Bartın
Batman
Bayburt
Bingöl
Bitlis
Çanakkale ( Gökçeada ve Bozcaada )
Çankırı 
Çorum
Diyarbakır
Elazığ
Erzincan 
Erzurum
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Iğdır
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kırıkkale
Kırşehir
Kilis
Malatya
Mardin
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şanlıurfa
Tokat
Trabzon
Tunceli
Van
Yozgat
Zonguldak

Etiketler: Öğretmen Ataması