Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

3.Kırmızı Lale Film Festivali Başladı

3505 kez okundu
03 haziran 2015 çarşamba

Hollanda-Türkiye Kültür Köprüsü 3. Kırmızı Lale Film Festivali açılış töreni Rotterdam'da bulunan Lantaren Venster salonlarında gerçekleştirildi.

Hollanda ve Türkiyeli sinemaseverleri bir araya getirmeyi hedefleyen Kırmızı Lale Film Festivali bu yıl da en seçkin gösterimler ve sosyal etkinliklerle sinemaseverlerle buluşuyor. Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen festivalde film, belgesel ve kısa film türlerinde toplam 39 Türk filmi festival takipçileriyle buluşuyor.

29 Mayıs'da Rotterdam'ın De Doelen salonunda değerli sanatçılarımız Hüsnü Şenlendirici ve Ferhat Göçer'in sahne aldığı konserle izleyicilerine merhaba diyen festivalin açılışı 31 Mayıs Pazar günü Rotterdam Kültür Merkezi Lantaren Venster salonlarında gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Janset Paçal ile Sipke Jan Bousema'nın üstlendiği açılış töreninde Türk sinemasının ünlü sanatçısı Filiz Akın "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" ile onurlandırıldı. Ödülünü Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan'ın elinden alan Akın genç sinema yönetmenleri ve oyuncularını beğeniyle takip ettiğini dile getirerek kendilerine başarılar diledi, ayrıca festival ekibine ödül için teşekkürlerini iletti. Açılış töreninin sonunda Yönetmen İlksen Başarır'ın "Bir Varmış Bir Yokmuş" filmi misafirlere sunuldu.

Törende konuşan Hollanda-Türkiye Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Alkanlar, 3. kez düzenlenen festivalin tüm Hollanda'da kısa sürede benimsenmesinden ve yoğun bir ilgiyle takip edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Alkanlar; "Uluslararası platformlarda saygın, kamuoyunu etkileyen, bir yandan Türk Sineması'nı özellikle yeni keşfedilecek yönetmenlerle tanıtıp, yaratıcılığı desteklerken, bir yandan da Türk Sinemasına yeni gösterim olanakları sağlayan, ortak yapımlar için yeni bir buluşma adresi olacak bir festival gerçekleştirmek amacıyla çıktığımız yolda emin adımlarla yürüyoruz. 3. kez sinemaseverlere sunduğumuz festivalimizin Hollanda'da yaşayan Türklere, kendilerini ifade edebilecekleri, Hollanda ve Türkiyelileri biraraya getirecek saygın bir etkinlik olarak kısa sürede kabul görmesinden çok memnunuz.

Başta T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hollanda Kraliyeti olmak üzere festivalimize destek veren tüm kurum ve kuruluşlarla değerli eserleriyle festivalimizi onurlandırıan tüm sinema emekçisi dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, ilerleyen yıllarda daha geniş çevrelere ulaştığımız sürdürülebilir bir proje olarak festivalimizin, Türkiye sinemasının uluslararası pazara taşınması konusunda önemli bir adım olduğuna inanıyoruz." diyerek sözlerini tamamladı

Açılış törenine katılan Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan da festivale çıktığı bu önemli yolda başarılar dilerken, Lantaren Venster'in sahibi Jan Krijin festival için bu mekânın tercih edilmiş olmasından çok memnun olduklarını belirtti.

Festival kapsamında gerçekleştirilecek Masterclass etkinliğinde sevenleriyle buluşacak Türk sinemasının başarılı yönetmenlerinden Ferzan Özpetek'in Serseri Mayınlar, Kemerlerinizi Bağlayın ve Karşı Pencere filmleri de bu etkinlik kapsamında izleyicilere sunulacak. Ferzan Özpetek'e "Kırmızı Lale Ustaya Saygı Ödülü" kapanış töreninde takdim edilecek.

Murat Düzgünoğlu'nun "Neden Tarkovski Olamıyorum", Ayhan Sonyürek'in "İyi Biri", Çiğdem Vitrinel'in "Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku", Onur Ünlü'nün "İtirazım Var", Faruk Hacıhafızoğlu'nun "Kar Korsanları", Kaan Müjdeci'nin "Sivas" ve Can Erzincan'ın "Yeni Dünya" "En İyi Film" ve "En İyi Yönetmen" ödülleri için yarışacak. Ödüller Derviş Zaim'in başkanlığında festival jürisi tarafından belirlenecek ödüller Amsterdam'da Het Eye sinema merkezinde gerçekleştirilen törenle sahiplerine verilecek. Ayrıca törende bu yıl ilk defa "Seyirci Özel Ödülü" izleyicilerin oylarıyla belirlenirken "Sinema Yazarları Ödülü" ise önemli sinema yazarlarının seçimiyle sahiplerini bulacak.

Kaynak Haberler

Etiketler: Lale