Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

7000 metreden Paraşütsüz Atlamak

5792 kez okundu
31 temmuz 2016 pazar


Skydiver (hava dalışçısı) Luke Aikins paraşütsüz atlama yükseklik rekorunu kırdı. Üstelik üzerinde wingsuit veya benzer bir hız kesici kıyafet de olmadan. "Heaven Sent" isimli TV şovunda 42 yaşındaki çılgın Amerikalının 25,000 feet (yaklaşık 7000 metre) yükseklikten yaptığı atışı yayınlandı. Bu atlayışın sorunsuz şekilde gerçekleşebilmesi için Aikins'in vücudunu hassas şekilde kontrol etmesi ve yaklaşık 1 dönüm genişliğindeki ağı tutturması için etrafındaki hava akımlarını kullanarak yönünü ayarlaması gerekiyordu. Fox TV'de 1 saatlik özel programda canlı yayınlanan performansta Aikins'in yaklaşık 2 dakika süren düşüşü saniye saniye yayınlandı. Düşüş boyunca klasik dalış pozisyonunda rahat görünen Aikins'in ağa sırtüstü düşmesi gerektiği için, düşüşü boyunca bu hızlı dönüş hareketinin provasını da yaptı. İnişinin son saniyelerine kadar yüzüstü alçalan Aikins, son anda çevik bir kedi kıvraklığında sırtüstü dönerek büyük vinçlerce yerin metrelerce yükseğine gerilmiş olan ağa emniyetli bir iniş gerçekleştirdi.

İzleyicilerin heyecanlı ve korku dolu bakışları arasında ağa sağ salim iniş yapan Aikins'in başlarda bir süre hareketsiz kalması herkesi endişelendirse de, ağın yere indirilmesi sonrasında yaptığı zafer işaretleri herkes derin bir nefes almarak, süper kahramanı tezahuratlarla tebrik ettiler.

Aikins bu performans için yaklaşık 2 senedir çalıştığını ve 18 binden fazla atlayış yaptığını belirtti. Ironman 3 filminin dublörlerinden de olan Aikins 16 yaşından beri hava dalışı yaptığını belirtti.