Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

9 Tipik Davranışla Başarıdan Başarıya Koşan Öğrenci

34690 kez okundu
10 mayıs 2016 salı

Başarılı öğrenci tanımı kişiden kişiye değişiyor olsa da, bazı ortak kriterler bulmak pek zor değil. Ailelere kalsa başarının kriteri iyi notlar, takdir belgeleri ve başarılı sınav sonuçlar. Arkadaşlara göre ise başarılı öğrenciden kast edilen şey eğlenceli arkadaş, kampüsün popüler kişisi olmak gibi farklı tanımlar çıkabilir. İşte bize göre başarılı öğrenciyi tanımlayan 9 tipik davranış

1
Hayata 1-0 Önde Başlamanın Kuralını Bilirler.

Ön sıralarda otururlar. Arkada olmanın arkada kalmaya neden olabileceğini bilirler. Ergenlik boyunca maruz kaldıkları hoca yalakası etiketlerine, mezuniyetlerinden önce garantiledikleri stajlarla, mülakatlarla tokat gibi cevap verirler. Hayatlarına ön sıralarda devam ederler. 

2
Sünger Gibidirler

Öğretmenin de, akademisyenin de “benden faydalanın” diyeni makbuldür. İyi öğrenciyse sünger gibidir. Donanımlı ağızlardan çıkan her kelimeyi önemser, özümser, yorumlar. 

3
Kantin / Çay Dengesinin Önemini Kavramışlardır

Kantinler hayat üniversiteleridir. Flört 101, kankalığa giriş, çay ısmarlamanın incelikleri burada öğrenilir. Kendini fazla kaptıranın sonu ise şüphesiz yaz okuludur. Günlük çay istihkakının yarısını kantinde, yarısını da hocalarının odasında akademik sohbetle dolduran öğrenci ise, siz aynı sınava üçüncü defa girerken, sınav kağıtlarını dağıtan asistan olarak karşınıza çıkabilir. 

4
Bunlar hayatta ne işime yarayacak diye sormazlar

Evet günlük hayatımızda pi sayısının gizemiyle, uyak ve kafiyeyle pek uğraşmıyoruz. Ancak bir bilginin işe yarar olup olmadığına karar vermek için bile o bilgiye sahip olmak gerekmez mi? (Kafalar yanmasın) 

5
Dünya Nimetlerinden El Etek Çekmezler

Fakat nimet gördükleri şeyler biraz farklıdır. Herkesin hoşlandığı aktivitelerin onlara boş beleş gelmesi de bu yüzdendir. Kulüp aktivitelerine katılır, fotoğraf çeker, dağa tırmanır, müzik yapar, dalar ya da bisiklet sürerler… Tüm günü havasız bir öğrenci evinde oyun oynayarak geçirmek mi? Yok, biz almayalım

6
Çalıştıkları Konulardan Zevk Alırlar

Çünkü anlarlar. Anladıkça daha çok zevk alır, konulara daha büyük bir merakla sarılırlar. Anlamadıkları yerlerde destek almaktan, soru sormaktan, cevap aramaktan çekinmezler. 

7
Yanlış Bir Şey Söylemekten Korkmazlar

Herkes hata yapabilir ve herkes bir yerlerde başarısız olabilir. Asıl başarı, başarısız olmayı gurur meselesi haline getirimeden her defasında yeniden denemektir. Başarılı öğrenciler ders sırasında soru soran, yorum yapan, tartışan, fikir beyan eden ve farklı fikirleri dinleyen insanlar arasından çıkar.

8
Kaç dakka var?

Bilmezler. Çok sıkıldıkları bir derste bile, zihinlerini bu soruyla meşgul etmezler. Hayallere dalarken bir kulakları hocanın sözlerindedir. Elleri boş durmaz, defterleri karalamalar, karikatürler, resimlerle doludur. 

9
Yarışmaktan Keyif Alırlar

Tatlı rekabeti severler ama en çok kendileriyle yarışırlar. Vizeden aldıkları 70’i finalde 90 yaparlar. Okul ve kariyer yarışında en çok onlar eğlenirler. Run Golf Run’la şimdi daha çok eğlenecekler!  

Detaylar için. www.rungolfrun.com 

Etiketler: Kariyer