Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Adana Ticaret Odası (ATOSEV) Bursu

12901 kez okundu
27 ağustos 2015 perşembe

ATOSEV tüm gelirlerini, Adana’da ikamet eden , maddi desteğe muhtaç, başarılı üniversite öğrencilerinin karşılıksız burs programları için kullanmaktadır. Geçtiğimiz yıl 1900 öğrenciye burs veren ATOSEV 2015-16 Öğretim yılına ait burs başvurularının alınıp alınmayacağı, kasım ayında gerçekleştirilecek olan yönetim kurulu toplantısının ardından açıklanacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ ÜNİVERSİTELERİN 4 YILLIK VE ÜZERİ LİSANS PROGRAMLARINDA OKUYAN ÖĞRENCİLERDEN AŞAĞIDAKİ ŞARTLARA UYANLAR VAKFIMIZA BURS BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİRLER.

1. AİLESİ ADANA’DA İKAMET EDENLER.
2. ARASINIFTA OKUYANLAR İÇİN EN AZ 4 ‘LÜK NOT SİSTEMİNDE 2,00 ,100’LÜK NOT SİSTEMİNDE 60 NOT ORTALAMASINA SAHİP OLANLAR.
3. MADDİ DESTEĞE MUHTAÇ OLANLAR.
NOT : BİRDEN FAZLA KARDEŞ BURS BAŞVURUSUNDA BULUNAMAZ.
NOT : ÖZEL ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ OLUPTA %100 BURSLU OKUMAYAN AYRICA AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ OLANLAR BURS BAŞVURUSU YAPAMAZLAR.

BURSTAN YARARLANACAK ÖĞRENCİLERDE ARANACAK NİTELİKLER

1. T.C. Vatandaşı olmak,
2. Ailenin ikametgahı Adana ili içerisinde olanlar,
3. Ailenin geliri asgari ücret ‘in 1,5 katı ve altı olanlar,
4. 2 ve daha çok çocuk okuyorsa ailenin geliri asgari ücret’in 2 katı ve altı olanlar,
5. Anne-baba ayrıysa anne gözetiminde olanlar tercih nedenidir.
6. Üniversitelerin en az 4 yıllık fakültelerinde ve /veya meslek yüksek okullarında okuyanlar ( MYO bursiyer sayısı tüm bursiyer sayısının %20’sini geçmeyecek.
7. Açık Öğretim Fakültesi öğrencisi olanlara burs verilmez,
8. Evleri kira olanlar tercih nedenidir.
9. Birden fazla kardeş burs başvurusunda bulunamaz
10. Özel Üniversite öğrencisi olupta %100 burslu okumayanlar başvuru yapamaz,
11. Arasınıfta Okuyanlar İçin En Az 4 ‘Lük Not Sisteminde 2,00 ,100’lük Not Sisteminde 60 Not Ortalamasına Sahip Olanlar başvurabilir.

BURSUN KESİLMESİ HALLERİ

Burslar aşağıda belirtilen hallerde kesilir;

1. Öğrencinin devam etmekte olduğu öğretim kurumunu bitirmesi,
2. Öğrencinin halen devam etmekte olduğu sınıfta kalması,
3. Öğretimin başlamasını izleyen 2 ay içinde bir üst sınıfa geçtiğini belgelemeyenlerin, Vakıf yönetimince istenen öğrenci belgesi, başarı durumunu gösterir belgeler gibi istenecek belgeleri göndermeyenlerin, yıl sonunda durumunu gösterir belgeler gibi istenecek belgeleri göndermeyenlerin, yıl sonunda genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,00 veya 100 üzerinden en az 60 olmayanların,
4. Öğrencisi bulunduğu öğretim kurumunca, geçici veya sürekli okuldan uzaklaştırma cezası ile cezalandırılması veya gerek okul içinde ve gerekse okul dışında öğrencilik vakarına yakışmayan bir halinin tespit olunması,
5. Okulu bırakanların, okul ile ilişiği kesilenlerin,
6. Bir suçtan zanlı olarak tutuklananların tutukluluk halleri devam ettiği sürece,
7. Öğrencinin siyasetle uğraşması,
8. Öğrencinin herhangi bir kuruluşta Vakfın iznini almadan ücretli görev alması,
9. Her ne sebep olursa olsun Vakfa yanlış beyanda bulunanların,
10. Öğrenimini geçici bir süre için eğitim kurumunca dondurulanların veya dönem izni alanların,
11. Her ne sebeple olursa olsun öğrencinin veya ailesinin Vakfın verdiği bursa ihtiyaç duymayacak derecede maddi durumlarında iyileşme olması halinde,
12. Vakfın olurunu almadan öğretim kurumunu , öğrenim dalını değiştirenlerin, vakfa bildirmeden yurtdışına öğrenim için çıkanların bursu kesilir.

3 ayı geçen tedavi, istirahat veya hava değişimi alınması hallerinde bursiyer bu durumunu bildirmezse bursu süresiz olarak kesilir bildirdiği taktirde ise tekrar öğrenime başlayıncaya kadar bursun ödenmesine ara verilir.

Burs başvuruları açıldığında http://www.atosev.org.tr/burs.html adresinden takip ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak Burshaberleri

Etiketler: Burs Ticaret