Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Yakın Gelecekte Akıllı Saatiniz Terinizi Analiz Edecek

4177 kez okundu
09 şubat 2016 salı

Gelişen teknolojiyle birlikte akıllanmaya başlayan saatlerin potansiyelini düşündüğünüzde bugün kolunuza giydiğiniz şeyin size bir prototip gibi görünmesi kuvvetle muhtemel. Yolun henüz başındaki bu teknoloji öyle hızlı gelişiyor ki, yakında bu cihazlarla vücut sıvılarınızı analiz etmek mümkün hale gelecek.

The University of California, Berkeley’den bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen yeni sensörler ter sıvısını analiz edebiliyor. Esnek ve giyilebilir bu sensörler hareket halindeyken salgılanan vücut sıvısını gerçek zamanlı olarak analiz edip, sonuçlarını akıllı telefonda gösterebiliyor.

Araştırmacıların The Nature dergisinde yayımladıkları bir makale ve YouTube üzerinden paylaştıkları bir video bu sensörlerin kullanım alanını gösteriyor. Sadece saat üzerinde değil, başa ya da vücudun herhangi bir bölümüne giyilebilen bu sensörlerin farklı fitness grupları tarafından denendiği ve ter sıvısı analizlerinin Android tabanlı bir akıllı telefona aktarıldığı görülüyor.


Ter sıvısının analizinde glukoz ve laktoz gibi metabolitler; sodyum ve potasyum iyonları gibi elektrolitlerin ölçümünün yapılabildiği belirtiliyor. Sensörler çalışma sırasında doğru analiz için belirli aralıklarla vücut ısısını da ölçüyorlar. Sensörlerin giyilebilir cihazlarda ve dolayısıyla dijital sağlık alanında bir mihenk taşı olabileceği söylenebilir. Araştırmacılarsa bir sonraki aşamada daha fazla sayıda kimyasalı ayrışmayı ve ter analizlerinin kişilerin psikolojik durumlarıyla ilgili ipuçları verip vermediğini anlamayı amaçlıyorlar.

Etiketler: Akıllı Saat