Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

ALES 2016 İlkbahar Dönemi Başvuruları

3779 kez okundu
21 mart 2016 pazartesi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) 2016 ilkbahar dönemi başvuruları başladı. Yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen pek çok öğrenci ve mezunun başvuracağı ALES 8 Mayıs 2016’da yapılacak. 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamaya göre ALES başvuruları 15-28 Mart tarihleri arasında yapılacak. 8 Mayıs'ta yapılacak olan sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerliliğini koruyor.

Başvurular, ÖSYM’nin resmi web adresinde başvuru tarihleri arasında yayınlanacak 2016 ALES İlkbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu ile yapılacak. ÖSYM Aday İşlemleri sisteminde geçerli fotoğrafı ve geçerli eğitim bilgisi bulunan adaylar; başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) gerçekleştirebilecek. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar ise başvurularını, başvuru merkezlerinden tamamlayacak. Eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar ise başvurularını, sadece ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri’nden yapabilecek.

Adayların 70 TL olan sınav bedelini kılavuzun son sayfasında yer verilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırması gerekiyor. Ayrıca ALES ödemeleri, PTT şubeleri, internet bankacılığı, banka şubeleri aracılığıyla da ödenebilecek. Adaylar, ALES sınav ücretini,  Akbank, Denizbank, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirebilecek. Sınav ücreti ödeme işlemleri 15 - 28 Mart tarihleri arasında saat 23:59'a kadar devam edecek.

Etiketler: Ösym Ales