Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Anadolu Bursiyerleri Programı

10381 kez okundu
29 haziran 2015 pazartesi

Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri Programı hakkında bazı temel bilgileri senin için derledik.

Program Hakkında

Geçtiğimiz senelere ait üniversite giriş sınavı sonuçlarını değerlendirdiğimizde üstün başarılı adayların oldukça önemli bir çoğunluğunu ihtiyaç sahibi öğrencilerin oluşturduğunu gözlemliyoruz. Maddi imkânsızlıklara rağmen ülkemizin en parlak dimağlarını en iyi eğitim imkânlarıyla buluşturmak ve bu mükemmel öğrenciler ile bilime giderek daha çok katkı sağlamak üniversitemiz için toplumsal bir sorumluluk teşkil etmektedir. Her yıl bağışçılarımızın desteği ile giderek büyüyen Anadolu Bursiyerleri Programı ile ülke genelinde başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencileri Koç Üniversitesi çatısı altında kucaklıyoruz. 

2011 yılında başarıyla hayata geçirdiğimiz Anadolu Bursiyerleri Programı ilk senesinde Anadolu’nun çeşitli illerinden başarılı ve ihtiyaç sahibi 14 öğrenciye üniversitemizde tam burslu eğitim görme imkânı yaratmıştır. Programımıza katılan yeni bağışçılarımız ve desteklerini sürdüren mevcut bağışçılarımızın katkıları ile 2014 yılında üniversitemizde Anadolu Bursiyeri olarak eğitim gören öğrencilerimizin sayısı 175’e ulaşmıştır.

Üniversitemizde eğitim gören Anadolu Bursiyeri öğrencilerin sayısı çoğaldıkça programa olan talep de giderek artmaktadır. Geçtiğimiz yıl ülkemizin dört bir yanından 1200’ü aşkın başvuru alınmıştır. Öğrencilerin burs programı hakkında bilgilendirilmesi ve başvurularının titizlikle hazırlanması konularında rehber öğretmen ve okul yöneticilerinin katkı ve yönlendirmeleri önemli bir rol oynamıştır.

Anadolu Bursiyerleri Programı sayesinde üniversitemizde sunduğumuz imkânları üstün yetenekli ve ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırma, bilimin ilerlemesine katkı sağlama ve dolayısıyla toplumumuzun gelişimine katkıda bulunma yolunda kuşkusuz bizi onurlandıran başarılar elde edilmiştir. Temennimiz, üniversitemizin bir sosyal sorumluluk girişimi olan Anadolu Bursiyerleri Programı’nın bağışçılarımızın sağlayacakları katkılarla büyüyerek devam etmesidir.

 

Programın Kapsamı

Anadolu Bursiyerleri Programı dahilinde bursiyer öğrenciler öğretim ücretinin tamamından muaf olarak, yurtlarda ücretsiz konaklamaya, öğretim süresince ders kitabı giderlerinin karşılanmasına ve aylık cep harçlığı edinmeye hak kazanırlar.

Anadolu Bursiyerleri Programı kapsamında verilen burslar karşılıksız olup normal eğitim-öğretim süresince devam eder. Bu süre Yabancı Dil Hazırlık Programı okuyacak öğrenciler için Hazırlık Programı süresi artı dört yıl; Hazırlık Programı’nda okumadan birinci sınıftan başlayan öğrenciler için dört yıldır; Çift anadal yapan öğrenciler için burs süresi Hazırlık Programı artı beş yıldır. Anadolu Bursiyeri olan öğrenciler Tıp Fakültesi’nde öğrenim görüyorlar ise 7 yıl boyunca (1 yıl hazırlık + 6 yıl lisans) burstan faydalanırlar. Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı burs kaybı yaşamazlar. Koç Üniversitesi programlarına burslu olarak yerleştirilen öğrenciler üniversitenin başka bir programına yatay geçiş yaptıklarında burs hakları devam eder.

Anadolu Bursiyerleri Programı’ndan yararlanarak üniversitemize yerleşen öğrencilerin kampüsümüzün tüm imkanlarını değerlendirmek üzere üniversitenin yurtlarında konaklamaları, disiplin cezaları gerektiren davranışlardan uzak durmaları ve akademik sorumluluklarının bilincinde olan bireyler olmaları beklenir.

 

Daha fazla bilgi için tıklayın.

Etiketler: Koç Üniversitesi