Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Avicenna 80 Müslüman Öğrenciye Burs Verecek

6735 kez okundu
24 kasım 2015 salı

Avicenna-Studienwerk bursiyerleri hem mali hem de fikri olarak destekleniyor. Yüksek öğrenim gören bursiyerler aylık 670 Euroya kadar ve öğrenim gideri olarak da 300 Euro sabit burs alabiliyorlar. Doktora öğrencilerinin ise aylık 1150 Euro burs imkanı bulunuyor.
Osnabrück Üniversitesi’nde yerleşik Avicenna-Studienwerk ikinci yılında 80 müslüman üniversite lisans ve doktora öğrencisine daha burs vermeyi kabul etti.

İlk yılında 65 müslüman öğrenciye burs veren Avicenna-Studienwerk, bu yıl burs kabulü dolayısıyla Osnabrück Üniversitesi konferans salonunda muhteşem bir tören yaptı. Törene yaklaşık 250 konuk katıldı.

Avicenna-Studienwerk Başkanı ve Osnabrück Üniversitesi İslam İlahiyat Enstitüsü müdürü Prof. Dr. Bülent Uçar törende yaptığı konuşmada burs programlarına talebin çok yüksek olduğunu, bu nedenle burs alacak adaylar için yılda iki başvuru dönemi düzenlemek zorunda kaldıklarını ve bu yıl 550 adaydan değişik bölümlerde eğitim gören 80 bursiyeri kabul ettiklerini belirtti.

Prof. Dr. Uçar ‘Bursiyerlerimize ümit ve gururla bakıyoruz. Onları sadece özellikleri ile değerlendirmiyor, aynı zamanda toplumun çeşitlilik ve entellektüel potansiyelinin bir yansıması olduklarını düşünüyoruz’ dedi.

Kabul edilen bursiyerleri kutlayan Federal Eğitim Bakanı Johanna Wanka da konuşmasında ‘Sizin performansınız ve gayretleriniz diğerlerine örnek olacaktır ve sizler bizim ümidimizsiniz’ dedi. Wanka konuşmasının devamında bu önemli destekten dolayı Avicenna-Studienwerk ve çalışanlarına teşekkür etti.

Avicenna-Studienwerk’in kuruluşunda 1 Milyon Euro bağışla destek veren Mercator Vakfı’nın genel müdürü Dr. Wolfgang Rohe ise ikinci yılında yetenekli genç müslüman öğrencilere destek vermekle topluma büyük hizmet edildiğini vurguladı.

Törende söz alan Federal Hükümetin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz Avicenna’nın son yılların en önemli ve anlamlı eğitim politikası inisiyatiflerinden biri olduğunun altını çizerek, ‘İnanıyorum ki, bu burs hizmeti Almanya’da İslam ve müslüman söyleminde olumlu bir örnek olacak ve bursiyerler müslüman ve Alman olmanın normal olduğunu gösterecekler“ dedi.

Avicenna-Studienwerk bursiyerleri hem mali hem de fikri olarak destekleniyor. Yüksek öğrenim gören bursiyerler aylık 670 Euroya kadar ve öğrenim gideri olarak da 300 Euro sabit burs alabiliyorlar. Doktora öğrencilerinin ise aylık 1150 Euro burs imkanı bulunuyor. Buna ek olarak bursiyerler yurtdışında pratik yapma ve yabancı üniversitelerde sömestrlik okuma imkanı da bulabiliyorlar. Fikri destekte ise bölümler arasında din ve sosyal alanlarında sorumluluk alma gibi eğitim programlarına katılma imkanı sunuluyor.

Avicenna-Studienwerk hâlihazırda geçen sene 65, bu sene 80 olmak üzere toplam 145 müslüman öğrenciye burs veriyor. Yıl içerisinde iki dönemde burs başvuruları yapılıyorken, başvuruların 1 Nisan ve 1 Ekim günlerine kadar Avicenna’ya ulaştırılması gerekiyor. Avicenna-Studienwerk‘ten yapılan açıklamada 2016 yılında 120 yeni bursiyere daha burs alma imkanı verilecek.

Kaynak 

Etiketler: Burs Öğrenci