Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Avrupa’nın Gezilebilir En Ucuz Şehirleri

11076 kez okundu
16 eylül 2016 cuma

Yüzyıllar boyunca büyük bir görsel, kültürel ve tarihi güzelliklere sahip olan ve bunu korumayı başarak Avrupa, birçok en çok yaşamak ve görmek istediği bir kıta. Bütün toprakları tarih kokan ve ölmeden önce görülmesi gereken yerlere sahip olan Avrupa, her ne kadar pahalı ve zengin ülkelere sahip olarak görünse de, oldukça düşük bir bütçeyle gezilebilecek şehirlere de sahip. Peki, az parayla, düşük bütçeyle gezip görebileceğiniz, seyahat edebileceğiniz Avrupa ülkeleri hangileri? Bu ülkelere seyahat planı yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Sizler için gezilecek en ucuz Avrupa ülkelerini ve şehirlerini derledik:  

En Ucuz Avrupa Ülkeleri ve Şehirleri

Belgrad: Balkanların en büyük şehri ve Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, nefis bir doğaya ve samimi bir ortama sahip. Vizesiz seyahat edebileceğiniz Belgrad’da gezmek ve eğlenmek oldukça ucuz. Konaklamalarda, hosteller 5-15€ arasında seyrederken 20-30€’dan başlayan oteller de mevcut. Belgrad’da görülmesi gereken yerler arasında Nikola Tesla Müzesi, Aziz Sava Katedrali ve Yugoslav Tarihi Müzesi kesinlikle yer almalı. Renkli bir gece hayatına sahip olan Belgrad, Avrupa’nın görülmesi gereken şehirleri arasında.

 

Kiev: Doğu Avrupa’nın kültürel ve tarihi açıdan en zengin şehirlerinden olan şehri, Ukrayna’nın başkenti Kiev, Aziz Sofya Katedrali, Mariyinsky Parkı, Özgürlük Meydanı, 2. Dünya Savaşı Müzesi, Ulusal Botanik Bahçesi gibi görülmesi gereken, güzel yerlere sahip. Konaklama, yeme-içme ve yaşam standartları Avrupa ortalamasının altında olan Kiev’de oldukça ucuza tatil yapmak mümkün.

 

Krakow: Birçok insan tarafından bilinmeyen Krakow, aslında Polonya’nın en eski tarihli şehirlerinden biri. İkinci Dünya Savaşı’nın izlerini taşıyan Krakow, muhteşem tarihi yapıtlara ve turistik mekanlara sahip. Kış ayları oldukça soğuk olan Krakow’da yaz ayları da çok sıcak geçmez. Avrupa’nın en iyi korunan Ortaçağ şehri olan ve Oscar ödüllü film The Pianist’in çekimlerinin yapıldığı yer olan Krakow, gezilecek ucuz Avrupa şehirleri arasında.

 

Prag: Orta Avrupa’nın belki de en çok görülmesi gereken şehri olan Prag, diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ucuz bir hayata sahip. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler ve Sovyetlerden birçok ize sahip olan Prag’ta hosteller, restoranlar ve barlar oldukça ucuz.  Karl Köprüsü, Prag Kalesi, Aziz Vitus Katedrali, Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat gibi gezilecek tarihi mekanlara sahip olan Çek Cumhuriyeti’nin başkentini Schengen vizesi ile gezebilirsiniz.

 

Sofya: Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri de şüphesiz Sofya’dır. Komşu ülkemiz olmasından dolayı oldukça rahat ulaşabileceğiniz Sofya’da hem Osmanlı’dan hem Sosyalist dönemden hem de Ortodoks kültürden izler görmek mümkün. Akdeniz, Avrupa ve Osmanlı’nın birleştiği bir mutfağa sahip olan Sofya’da 10-20 TL arasında bir yemek ve oldukça ucuz bir gece hayatı görmek mümkün. Ulaşımın otobüs ve tramvaylarla gerçekleştiği Sofya’da şehrin her yerine toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Sofya’da görülmesi gereken yerler arasında ise Aleksandır Nevski Katedrali, Kral Sarayı, Sofya Hayvanat Bahçesi ve Borisova Gradina Parkı yer almakta.

 

Saraybosna: Vizesiz, sadece pasaportunuzla giriş yapabileceğiniz bir başka Balkan ülkesi olan Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, sıcakkanlı, samimi ve oldukça güzel bir şehir. Müslüman bir topluma sahip olan Saraybosna’yı gezilecek ucuz şehirler arasına koyabiliriz. Oldukça küçük ve turistik olmasından dolayı yürüyerek gezmek oldukça kolay. Katolik Katedrali, Yaşam Tüneli, Latin Köprüsü ve Mostar Saraybosna’nın görülmesi gereken yerleri arasında. Türk mutfağından oldukça etkilenen Saraybosna’da oldukça ucuza karnınızı doyurabilirsiniz.

 

Zagreb: Güzel sahilleriyle Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, Avrupa’nın en fazla yeşil alana sahip şehirlerinden ve başkentlerinden biri. Ban Jelacic Meydanıyla, Maksimir Parkıyla, Tkalciceva Caddesiyle ve daha birçok güzelliğiyle büyük bir kültürel ve tarihi mirasa sahiptir Zagreb. Avrupa standartlarında oldukça ucuz olan Hırvatistan günlük 100 TL ile çok gezebilir, yiyip içebilir ve konaklayabilirsiniz. Bu yüzden denizi ve plajlarıyla birlikte Avrupa’nın en ucuz tatil yerleri arasında yer almakta.

 

St. Petersburg: Dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan Rusya’nın en büyük 2 şehri St. Petersburg, Rusya’nın kültür merkezidir. Avrupa’ya sınır olan bu şehir, gezilebilir ucuz turistik şehirlerarasında. Ucuz ve kaliteli hosteller bulmanın mümkün olduğu St. Petersburg’da biraz tasarruf ile oldukça renkli bir tatil yapılabilir.

 

Bükreş: Günlüğü 80 lirayı geçmeyecek bir bütçeyle çok iyi gezdiren, yiyip içiren ve barındıran şehir olan Bükreş, Komünist dönemden birbirinden güzel tarihi eserler barındırmakta. İngilizce konuşarak rahat bir şekilde gezebileceğiniz Bükreş’te Türk çevrelere de rastlamanız mümkün. Harestrau Parkı, Devrim Meydanı, meşhur Parlamento binası ve Tuna nehriyle oldukça güzel olan Bükreş’te bütçe dostu tatil yapabilirsiniz.

 

Budapeşte: Bütçe dostu bir diğer şehir Budapeşte, Avrupa’nın en büyük tarihe sahip şehirlerinden birisi. Elizabeth Köprüsü, St. Stephen'S Basilikası, Margaret Adası, Budapeşte Tarih Müzesi ve Askeri Müze gezilmesi gereken yerler arasında. Günlüğü 100 TL'yi aşmayacak bir bütçe ile Avrupa'nın en kültürel şehirlerinden Budapeşte'yi rahatlıkla gezebilirsiniz. 

Ucuz Avrupa Turu Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Avrupa turuna çıkarken, eğer Avrupa’nın en güzel ülkelerini ucuz bir şekilde gezmek istiyorsanız, seyahate çıkmadan önce çok iyi bir seyahat planı yapmalısınız. Gideceğiniz yerlere ulaşım konusunda en uygun uçak biletlerini veya otobüs biletlerini internette karşılaştırmalı sitelerden yapabilirsiniz. Ayrıca erken satın alma veya rezervasyonlarda biletinizi daha da ucuza getirebilirsiniz. Konaklama seçenekleri arasında en uygun seçenekler hosteller, küçük oteller veya günlük kiralanan evler/odalardır. Ayrıca kalacağınız ve gezmek istediğiniz yerlerin birbirine yakın olmasına dikkat edin. Yeme – içme konusuna gelirsek şehrin, turistik mekanların ortasındaki pahalı, görkemli restoranlardan ziyade, arka caddelerdeki küçük lokantalarda yemek yiyebilirsiniz. Hangi restoranların güzel, temiz ve lezzetli olduğunu gittiğiniz yerlerde sorarak öğrenebilirsiniz veya gitmeden önce gidenlerden öğrenebilirsiniz. Ulaşım konusunda da, taksilerden uzak durmanız, mümkün olduğunca yürümeniz veya toplu taşıma kullanmanız bütçenize yardımcı olacaktır. Ayrıca paranızı gitmeden önce bozdurmanız ve karşı para birimine çevirmeniz, kur farkını ve kaybınızı azaltabilir.