Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Bağımlılık Yapan 6 Oyun

4909 kez okundu
17 kasım 2015 salı

 

 

 

 

 

 

 

 

1-Farmville

Metropollere hapsolduğumuz, şehirden çıkış imkanı bulamadığımız ve doğaya özlem duyduğumuz zamanların kurtarıcısı işte bu oyun: Farmwille.

Hayatta hangi eylem, bir insanı çiftlikte kendi besinini üretip aynı zamanda arkadaşlarıyla sosyalleşmekten daha rahatlatabilirdi zaten. Bağımlılık yaratmasının yanı sıra çiftçilik hakkında fikrimizin olmasını da sağlamış bir oyundur kendileri.

2-Okey Plus

Okey belki de tüm zamanların en çok oynanan oyunlarından biri. Dünyanın her yerinde pek çok kişi okey oynuyor. Kimi bunu sadece vakit geçirmek için yapıyor, kimi ise kazanmak. Ancak her iki tercihin de ötesinde bir sosyallik barındırıyor bu oyun. 

"Orti el nasıl?" 
"Slm orti nerden?" 

Böylesi hızlı ve samimi bir sosyalleşmeyi yaşayabilmek için standart bir Okey masasına oturmanız yeterli...

3-Candy Crush

Her hareketin bir sonrakine göre atıldığı, kolay gibi görünse de aslında müthiş bir sabır ve irade gerektiren son yılların en başarılı oyunlarından biri Candy Crush. Bu yüzden de oyunu oynayanlar binlerle değil milyonlarla ifade ediliyor.

Oyunun yarattığı bağımlılık hissinin yanı sıra getirdiği dolaylı bir sosyalleşme de söz konusu. Eğer sürekli sizden Candy Crush canı isteyen arkadaşlarınız varsa ve uzun zamandır onlarla konuşmadıysanız, merhaba demenin vakti gelmiş demektir.

4-Üstüme Basıp Geçme Yar: Fun Run

Fun Run da geçtiğimiz senelerin popüler oyunlarından biri. Oyunda sosyallik yarış yaptığınız rakiplerin başına türlü felaket getirerek ve onları hataya zorlayarak oluyor. Açılan bir oyuna katılabiliyor ya da kendiniz bir oyun açabiliyorsunuz. 

Oyun adından da anlaşılacağı üzere çok eğlenceli. Bağımlılık riski de oldukça yüksek

5-Analitik Zeka: 2048

Göründüğü kadar basit olmayan bir başka bağımlılık makinesi. 2048 de bir dönem herkesin telefonuna mutlaka indirdiği ve işin sırrını çözmeye çalıştığı oyunlardan. Oyunun sırrını bir kez çözünce başarı kaçınılmaz elbette. Başarılı olmak için yapmanız gerekense aynı sayıları birbirine yakın ve sayılar büyüdükçe köşelerde tutmak.

Oyun belli bir dönem tek başına oynanabilir haldeydi. Daha sonra yapılan bir güncellemeyle birden fazla oyuncunun aynı anda oynayabileceği bir hale getirilip zorlaştırıldı. Halen favori oyunlardan birisi.

6-Sen mi büyüksün ben mi?: Agar.io

Agar.io diğerlerine görece çok yeni bir oyun olmasına rağmen popülerliği en az kendisinden öncekiler kadar fazla oldu. Bunda tabii ki sosyal medyanın büyük etkisi vardı. 

Sosyalleşmenin çok ilginç bir halini vaad eden Agar.io, sabrınızla ve politikanızla büyüttüğünüz karakterinizi kaybetmemek için işbirliği yapmanızın gerekliliğini gösteriyor.

Kaynak 

Etiketler: Oyun