Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

3 fakülteye daha baraj geliyor

4295 kez okundu
16 mart 2016 çarşamba

Bu yıl ilk kez uygulanacak olan tıp, mühendislik, mimarlık ve hukuk fakültelerine girişte baraj uygulaması genişliyor. Gelecek sene de eğitim, eczacılık ve diş hekimliği fakültelerine girişte baraj getirilmesi gündemde. YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, “Bu ülkede diplomanın pul olmamasını istiyoruz” dedi.

Eğitim kalitesini artırmak için tıp fakültelerine 40 bin, hukuka 150 bin, mühendisliklere 240 bin ve mimarlığa 200 bin barajı getiren YÖK, ayrıca YGS baraj puanını 140’tan 150’ye çıkarmıştı. Hem akademi camiasından hem STK’lardan ve fakülte dekanlarından gelen talep üzerine YÖK önümüzdeki yıl da eğitim, eczacılık ve diş hekimliğine başarı sıralaması getirmek için çalışma yapmayı planlıyor. 

Yükseköğretim Program Atlası’nın tanıtımında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretimde girdi kalitesinin yükseltilmesi amacıyla son bir yıl içinde önemli kararlar aldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Tıp, mühendislik, mimarlık ve hukuka  girişte taban başarı sırası getirdik. YGS barajını 140’tan 150’ye çıkardık. Başka programlar için de aynı istikamette karar almak için çalışmalarımız sürüyor. Bu yılki sınavlardan sonra eğitim, eczacılık ve diş hekimliği fakültelerine başarı sırası şartı getirmeyi düşünüyoruz. Zira bu ülkede diplomanın pul olduğu bir dönem yaşanmasın istiyoruz. Elbette bu tedbirler girdi esaslı; süreç ve çıktı esaslı düzenlemeler de gerekli. Bu yolda da adımlar atıyoruz.”

YÖK, adayların puanlarını girip hangi bölümlere yerleşebileceğini görebilmesi ve bilinçli tercih yapması için YGS öncesi ‘Yükseköğretim Program Atlası’nı da devreye soktu. Saraç, Atlas ile ilgili şöyle konuştu:“2015’te tercih yapan 1 milyon 239 bin 800 kişinin 784 bin 950’si örgün programlara yerleşmiş. Bunların 100 bin 732’si kesin kayıt yaptırmamış. Bunda bilinçli yapılmayan tercihlerin etkisi var. Atlas bir ‘tercih robotu’ değil. Üniversiteleri, mezun izleme birimi kurmaları için teşvik ediyoruz. KPSS ve TUS’a girenlerin merkezi sınavlardaki başarılarını da açıklamak istiyoruz. Sisteme ilerleyen zamanlarda üniversite mezunlarının işe yerleşme oranı ve merkezi sınavlardan aldıkları puanlar da eklenecek. SGK ile imzaladığımız protokolle de mezunların hangi alanlarda çalıştıkları bilgisine de ulaşılabilecek.”  

ATLAS SİSTEMİNDE NELER VAR?
Atlas Sistemi 3 modülden oluşuyor: Lisans Atlası, Önlisans Atlası ve YGS-LYS Net Sihirbazı. 

- "yokatlas.yok.gov.tr” adresinden puanlar sisteme girilerek hangi üniversitede kaç kontenjan bulunduğu, en son öğrencinin kaç puanla girdiği, hangi liselerden öğrencilerin üniversiteli olduğu gibi bilgilere ulaşılabiliyor.

- Öğrenciler hedeflerindeki lisans/ön lisans programlarının detaylarını inceleyebiliyor.