Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Başını Telefondan Kaldırmayanlara Özel Yere Konan Trafik Işıkları!

3784 kez okundu
16 haziran 2016 perşembe

Avustralya, akıllı telefon bağımlılığı yüzünden her yıl artan yaya ölümlerinin önüne geçmek için çareyi yaya geçidi zeminine trafik ışığı yerleştirmekte buldu.Instagram’da gezinmeye ve bir taraftan müzik dinlemeye dalmışken, karşıdan karşıya geçmek için başımızı akıllı telefonun ekranından kaldırıp trafik ışıklarına bakmak ve hangi rengin yandığını görmek biraz zor olabiliyor.

Avustralya’nın New South Wales eyalet hükümeti, bu soruna çare buldu ve zemin seviyesinde trafik ışıklarını Sydney’de insanların yoğun olarak kullandığı yaya geçitlerine geride bıraktığımız Aralık ayında yerleştirerek, bu uygulamayı denemeye başladı.

Gözlerini telefon ekranından bir an bile ayırmayan yayalardan bıkan ve onların can güvenliğini koruma altına alma sorumluluğuyla hareket eden Avustralya hükümeti, yayalar için zemine yerleştirdiği ve 6 aylık bir deneme gerçekleştirdiği bu uygulama için 250.000 dolar harcadı.

Avustralya Yol Güvenliği Merkezi, akıllı telefonlarına yapışık gezen insanların dikkatsizliklerinden dolayı karşıdan karşıya geçerken daha savunmasız hale geldiğini, bu yüzden meydana gelebilecek trafik kazalarında daha fazla yaralanma, ölme riski taşıdıklarını ve onları güvende tutmak adına böyle bir önlem aldıklarını belirtiyor.

Avusturya, ayak altındaki bu trafik ışıklarını Sydney’de iş hayatının merkezi halindeki bir bölgeye de yerleştirmeyi planlıyor.

Hemzemin trafik ışıkları projesi, Towards Zero’nun bir parçası. Towars Zero, gelecekte trafik kazalarının sebep olduğu ölümleri ve ciddi yaralanmaları önleme vizyonuyla hareket eden ve yapılan hataları en aza indirerek yolları insanlar için güvenli hale getirmeyi amaçlayan bir inisiyatif.Karşıdan karşıya geçerken telefon ekranına bakmaktan vazgeçmeyenler için hayat kurtaran zemine yerleştirilen trafik ışığı uygulaması, yeni bir uyarı sisteminin de başlangıcı oldu.

Buna benzer uyarı sistemi, Nisan ayında Almanya’nın Augusburg kentinde de uygulamaya koyuldu. Oradaki amaç ise, “akıllı telefon zombie’leri” olarak adlandırılan yayaların raylardan dikkatsizce geçip sessizce yaklaşmakta olan tramvayların altında kalmasını yanıp sönen kırmızı ışıklarla önleyebilmekti.