Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Bilim Çalışacak Öğrencilere 2 Bin Liraya Kadar Burs

2353 kez okundu
24 nisan 2015 cuma

RECEP DEMİR - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, geçen yıl başlatılan uygulama ile üniversitede temel bilimleri tercih eden başarılı öğrencilere 2 bin liraya kadar burs verdiklerini hatırlatarak, "Söz konusu uygulama ile öğrencilerin bu alanlara ilgisinin arttığını ve bu bölümleri tercih edenlerin sayısının ikiye katlandığını görüyoruz" dedi. 
Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Işık, ülkede bilimin gelişmesi için geçen yıl önemli bir karar aldıklarını söyledi.
TÜBİTAK bünyesinde başlattıkları program kapsamında, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) ilk 5 veya 10 bine giren öğrencilerden, belirlenen alanlarda lisans eğitimine devam eden öğrencilere neredeyse bir Memur maaşı kadar destek verdiklerini anlatan Işık, şunları kaydetti: 
"Geçen yıl başlattığımız uygulamayla, üniversitede matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerini içeren temel bilimleri tercih eden başarılı öğrencilerimize 2 bin liraya kadar burs veriyoruz. İlk 5 bine giren öğrenciler 2 bin lira, 5 bin 1 ila 10 bin kişi arasında yer alan öğrencilerimiz ise bin lira Bursa hak kazanıyor. Öte yandan, yine ilk 10 bine girerek, bu bölümlerde çift anadal programına kayıt yaptıran öğrencilerimize de 750 lira burs veriyoruz." 
- Tercihler ikiye katlandı 
Söz konusu uygulama ile öğrencilerin bu alanlara ilgisinin arttığını dile getiren Işık, söz konusu bölümleri tercih edenlerin sayısının geçen yıllara oranla ikiye katlandığını bildirdi.
Bakan Işık, ülkede bilimin gelişmesi için bu bölümleri çok gerekli gördüklerini vurgulayarak, "Üniversite sınavında ilk 5 ve 10 bine giren başarılı öğrencilerimizi, bu bölümleri tercih etmeye davet ediyorum" dedi. 

http://haber.stargundem.com/teknoloji/1471671-bilim-calisacak-ogrencilere-2-bin-liraya-kadar-burs.html

Etiketler: