Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Bölümlere Göre İşsizlik Oranları ve Trendler

9431 kez okundu
12 ağustos 2015 çarşamba

TÜİK  tarafından açıklanan 2012 ve 2014 bölümlere göre işsizlik verilerini sizler için analiz ettik. En çok işsizlik hangi bölümlerde var ve son 2 yılda hangi bölümlerde durumlar iyiye gidiyorken hangilerinde kötüye gidiyor kısaca değerlendirdik. İşte sonuçlar :

En çok İşsizlik İşletme ve Sanat ile ilgili Bölümlerde
2012'de 4.sırada yer alan İşletme bölümü ve birinci sırada yer alan sanat ile ilgili bölümler 2014'te de ilk sıradalar. Bu bölümleri yaşam bilimleri ve gazetecilik/enformasyonla ilgili bölümler izledi. En az işsizlik ise hukuk, veterinerlik, sağlık, güvenlik gibi mesleki ayrımları net olan bölümlerde.İşsizlik Oranı En Çok Azalan Bölüm Ulaştırma Hizmetleri
Trendleri incelediğimiz zaman ise bambaşka bir tablo ortaya çıkıyor. İşsizlik oranı en hızlı düşen bölümler Ulaştırma Hizmetleri Ve Çevre Koruma, Sanat, Gazetecilik Ve Enformasyon, Matematik Ve İstatistik (ki bunların iki tanesi en çok işsizin bulunduğu bölümler). İşsizlik oranının en hızlı arttığı bölümler ise Beşeri Bilimler, Veterinerlik, Hukuk ve Güvenlik Hizmetleri.Bölümünüzü seçerken salt işsizlik oranına değil, bölümlerdeki eğilimleri de göz önünde almanızda büyük fayda var. Tüm mezunlarımızın işsizlik yaşamadığı günler dileğiyle.

 

 

 

Etiketler: İşsizlik