Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Bozcaada Ekolojik Belgeselleri Bekliyor,Ödül 15 Bin Lira

3258 kez okundu
10 haziran 2015 çarşamba

Bu yıl 22 – 25 Ekim tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek BIFED: Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne şu ana kadar 20 ülkeden 40 film başvurdu. İkinci yılına giren ve fotoğraf sergileri, atölyeler ve üzüm üzerine bir panelle desteklenecek festivalde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da üç ayrı ödül olarak verilecek.

Festivalin yarışmalı bölümünün teması insan, doğa ve yaşam. Temasını ekoloji üzerine kuran festivale de başkanlık yapan Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, “Küçük ve güzel adamızı temiz, yaşanılır ve adil bir yapı içinde tutma çabamızın bir unsuru olarak başlattığımız festivalimize 2015 yılı için başvurular başladı. Fethi Kayaalp Büyük Ödülü’nü 7.000 TL, ikincilik ödülünü 5.000 TL, üçüncülük ödülünü ise 3.000 TL olarak belirledik. Ülkemizde ekoloji konusunda bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek, bu çalışmaları ödüllendirmek, ekolojik sorunlar ve bu sorunların çözümleri üzerine ciddi ve kalıcı bir tartışma ortamı oluşturmak amacıyla başlattığımız Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED) düzenlendiğimiz ilk yılda 170 film başvurusu ile büyük ilgi gördü. 33 ülkeden başvuru yapan bu filmler arasında daha önce IDFA, Berlinale, Marsilya FF, Vienale, St Petersburg, Sundance gibi dünyanın birçok önemli festivallerinde finale kalan veya ödül alan filmler vardı. Bu güzel ve kaliteli filmleri ilk yılında toplam nüfusun 1500 olduğu adamızda 2500 izleyici takip etti. Bu yıl bu sayının daha da artacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Son başvuru tarihi 30 Haziran olarak belirlenen festivalin yönetmenliğini geçen yıl olduğu gibi Petra Holzer üstleniyor. Festivalin ilk yılında gördüğü içten ve büyük ilginin mutluluğuyla ikinci yıla hazırlanmaya başladıklarını belirten Petra Holzer, “Festival ilk yıl olduğu gibi ‘ekoloji’ kelimesini insanın, sorunların ve çözümlerin olduğu tüm coğrafyalarda kavramlaştırıyor; iş cinayetlerinden, hayvan haklarına, güvenli gıdadan kitle turizminin yıkımlarına, kentsel dönüşüme kadar en geniş anlamda belgesel formundaki tüm yapıtlara açık. 2011 yılından sonra yapılan belgeseller başvurabiliyor. Ayrıca uzunluk sınırlaması da yok” dedi.
Başvurular festivalin resmi sitesi www.bifed.org’den yapılabilir. Bu yıl ‘Anke Atamer’ çocuk filmleri bölümünün daha zengin olacağı festivalde, bir çocuğun izlemesi gereken filmler için çocuklu aileler de Bozcaada’ya davet ediliyor. Festivalin bu yılki tarım konusu ise ‘üzüm ve bağcılık’ olarak belirlendi.
Ana destekçisi BORES AŞ ile ikinci yılına giren festival geçen yıl olduğu gibi atölyeler ve sergilerle sürecek. Festivalin yarışma bölümünde finale kalan filmler “Fethi Kayaalp” büyük ödülü için yarışacak.
www.bifed.org
info@bifed.org

Kaynak Radikal

Etiketler: Ödül Belgesel