Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Bu Bölüm Mezunları Hemen İş Buluyor

3843 kez okundu
13 temmuz 2015 pazartesi

14 Temmuz’a kadar tercih yapacak aday öğrenciler, üniversitelerin tanıtım günlerinde bilgi almaya devam ediyor. Prof. Dr. Bilsen Sirmen, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Beslenme ve Diyetetik bölümlerinden mezun olanların hemen iş bulduğunu söyledi.
Tanıtım günlerinde adayların tercih sürecinde sağlık bilimi alanında yönelttikleri soruları yanıtlayan İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilsen Sirmen, üniversitede sağlık alanında 4 bölüm bulunduğunu söyledi. Çocuk Sağlığı ve Gelişimi, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sosyal Hizmet bölümlerinin bulunduğu Sağlık Bilimleri Fakültesi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Bilsen Sirmen, Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun bu yıl ilk mezunlarını verdiğini belirtti.

MEZUNLAR HEMEN İŞ BULUYOR
Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümlerinin Türkiye için yeni olduğuna değinen Prof. Dr. Sirmen, tercih döneminde fizyoloji bölümünün yoğun ilgi gördüğünü ve bölüm hakkında çok sayıda soru sorulduğunu ifade etti. Prof. Dr. Sirmen, bu bölümlere olan ilgiyi şu şekilde yorumladı: “Fizyoterapiye herkesin ihtiyacı var. Dünya genelinde fizyoterapistlere çok ihtiyaç var. Fizyoterapi bölümü öğrencileri uzmanları mezun olur olmaz iyi şartlarda iş bulabiliyorlar. Beslenme ve Diyetetik bölümü de keza öyle, popüler bir bölüm, çünkü öğrenciler mezun olur olmaz danışmanlık yapabiliyorlar.”

YÖRE BURSU VAR
Tercih döneminde en çok iş imkanları ve burslar hakkında bilgi istendiğini aktaran Prof. Dr. Sirmen, bu yıl Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde burs oranının artırıldığını söyledi. Prof. Dr. Sirmen, “Geçen yıl büyük miktarda burs yoktu. Yüzde 100 burs kontenjanın onda birine verilirken onun dışında yüzde 50 burs vardı. Bu yıl ise yüzde 75 burs var. Ayrıca, Esenyurt’ta yöre bursları var. Esenyurt’ta ikamet edenlere yüzde 30 burs var. Esenyurt’un yakınındaki Başakşehir, Avcılar, Büyük Çekmece civar yerlerde ikamet eden öğrencilere ise yüzde 20 burs imkanı veriliyor” dedi.

ÖĞRENCİLERE UYGULAMA İMKANI
Üçüncü yılında olan bir üniversite olarak taban puanının belirlenmesinin başarısını yorumlayan Prof. Dr. Sirmen, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Türkiye genelinde puanlarının hemen hemen ortalamanın üstünde olduğunu ifade etti. Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin imkanlarını anlatan Prof. Dr. Sirmen, “Donanımlı bir laboratuvar düzenimiz var. Sınıflarda ve laboratuvarlarımızda her türlü araç gereç ve anatomi modelleri bulunuyor. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ve Beslenme ve Diyetetik bölümlerinde örnek olabilecek laboratuvarlarımız var. Bu yıl yeni yapılan binada ise laboratuvar sayımız iki kat artacak. Öğrenciler simülasyonlarla öğreniyor, gerçek bir terapist gibi uygulama yapıyorlar. Öğrenciler stajlarını anlaşmalı hastanelerde, küçük poliklinik gibi sağlık merkezlerinde yapıyorlar. Çocuk Gelişimi bölümü öğrencileri yuvalarda, Sosyal Hizmetler bölümü öğrencileri ise kamu kurum ve kuruluşlarında staj yapıyorlar” dedi. Prof. Dr. Sirmen, tercih döneminde olan öğrencilere sevdikleri mesleklere yönelmelerini tavsiye etti.

Kaynak Milliyet

Etiketler: Mezun