Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Bursa'ya Yıldız Yağacak

2401 kez okundu
30 nisan 2015 perşembe

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 54.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Festivali’, kentte kültür ve sanat rüzgarları estirecek. Türkiye’nin en uzun soluklu etkinliği olan ‘Uluslararası Bursa Festivali’, bu yıl 25 Mayıs Pazartesi ile 15 Haziran Pazartesi tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘54. Uluslararası Bursa Festivali’nin programını, Hilton Otel’de düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna açıkladı. Başkan Altepe, ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin 1962 yılından bu yana hayata geçirilen özel bir organizasyon söyledi.
Başkan Altepe, şehirlerin kültür ve sanatın yaşatılmasıyla geliştiğini vurgulayarak, “Bursa, bir kültür harmanı, geleneksel değerlerin modern kent kültürüyle birleşip evrensele dönüştüğü, evrensel değerlerin buluşup birbirine karıştığı, kaynaştığı bir şehirdir. Sanat ise dünyanın ortak dilidir. Bu dilin tüm renkleriyle harmanlandığı Uluslararası Bursa Festivali, bu şehrin 54 yıllık geleneğidir. Bursa Festivali, şehrimizin gururu olmaktan öte kültürleri buluşturan, uzakları yakınlaştıran, Bursa’yı kültür ve sanatla dünya gündemine taşıyan bir gelenektir” diye konuştu.
“Kültür ve sanat kentin gelişimini taçlandıran değerlerdir”
Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi yapıları restore edip işlevlendirdiğini hatırlatan Başkan Altepe, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nun da yenileneceğini, kapasitesinin 5000 kişiye çıkarılıp üzerinin örtüleceğini ifade etti. Başkan Altepe, Bursa’nın, kültür ve sanata çok değer verdiğini kaydederek, “Büyükşehir Belediyesi olarak kültür ve sanatı, şehrimizin gelişimini taçlandıran değerler olarak görüyoruz. Bu geleneği en güzel şekilde sürdürmek adına dünyada gelişen akımları takip ederek en iyi isimlere ulaşmaya çalıştık. Festivalimiz, Bursa’da 54 yıldır coşkuyla yaşatılan ve şehrimizin geleneksel değerleri arasında yer alan bir organizasyondur. Türk sanat müziğinden Türk halk müziğine, pop müzikten baleye, ücretsiz halk konserlerinden sergilere kadar birçok etkinlik, vatandaşlarımızla buluşuyor. Türkiye’nin en uzun soluklu etkinliği olan festivalimiz bu yıl 25 Mayıs Pazartesi ile 15 Haziran Pazartesi tarihleri arasında gerçekleştirilecek” diye konuştu.
Kültür ve sanatın nabzı Bursa’da atıyor
Başkan Altepe, “Festival sayesinde, 54 yılda yerli ve yabancı pek çok sanatçı Bursa’nın kültürel hayatına unutulmaz izler bıraktı. Büyükşehir Belediyesi olarak muhteşem bir ortama imkân sağlayan Bursa Festivali’nin daha da görkemli hale gelmesi noktasında yoğun gayret sarf ediyoruz. Bu yıl Ramazan ayının Haziran’a denk gelmesi nedeniyle festivalimizi daha erken bir tarihte gerçekleştiriyoruz. Festivalde Bursa’da birbirinden değerli konukları ağırlayacağız” dedi.
Festivalin programını da açıklayan Başkan Altepe, organizasyonun Bursa’da dostluk, barış, kültür ve sanat rüzgarları estireceğini vurguladı.
Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik de dünyaca ünlü sevilen sanatçıları ve farklı kültürlerden örnekleri Bursalılarla buluşturmak amacıyla güzel bir program hazırladıklarını belirtti. BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez ise festival programını açıklayarak, dünya müziklerinin en iyi örneklerinin Bursa’da sergileneceğini kaydetti.
Zengin program
Bursa Festivali’nin 25 Mayıs Pazartesi günü yapılacak olan açılış konserinde, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, ‘3 soprano 3 tenor’ ile sahneye çıkacak. 27 Mayıs’ta Türk Müziği’nin farklı türlerinde eserler veren Zara Bursalılarla buluşacak. 29 Mayıs’ta Anadolu Rock ve Türk Pop Müziği’nin önemli sesleri Kıraç ve Yonca Lodi aynı sahneyi paylaşacak. 30 Mayıs’ta enstrümanındaki ustalığıyla ‘Buzuki’ lakabını alan Orhan Osman ve Balkan Ekspres sanatseverlere keyifli anlar yaşatacak. 2 Haziran’da ‘Dostlar Beni Hatırlasın’ ile Ankara Devlet Opera ve Balesi, Aşık Veysel’in yaşam ve felsefesini sahneye taşıyacak. 4 Haziran’da Polonyalı genç sanatçı Marika Bursalı müzikseverlerle buluşacak. 5 Haziran’da Nusret Parmaksız’ın şefliğinde
Selma Başak, Nusret Yılmaz, Elif Güreşçi, Zekai Tunca, Yaşar Özel ve Serap Mutlu Akbulut’un solist olarak katılacağı Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü’nün ‘Türk Sanat Müziği Gecesi’ programı gerçekleştirilecek. 9 Haziran’da Europe, 2015 dünya turnesi kapsamında Türkiye’de sadece Bursa’da sahne alacak. 10 Haziran’da İzmir Devlet Opera ve Balesi ‘Lüküs Hayat’ı sahneleyecek. 12 Haziran’da Türk Pop Müziği’nin sevilen ismi Rafet El Roman sahneyi Azerbaycan doğumlu sanatçı Ezo ile paylaşacak. 13 Haziran’da ise müziğin güçlü sesi Funda Arar sevenleriyle buluşacak. 15 Haziran’da ise yine Türk Pop Müziği’nin sevilen ismi Kenan Doğulu Bursa’da konser verecek. Öte yandan festival kapsamında, Giorgio Bertozzi ve Ferdan Yusufi kuratörlüğünde gerçekleşecek olan İtalyan sanatçıların eserlerinden oluşan ‘Sentez 6’ sergisi, 1 - 13 Haziran tarihleri arasında Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde Bursalılarla buluşacak.
Festivalin müzikal etkinlikleri Bursa Açık Hava Tiyatrosu, Merinos AKKM ve Bursa Kent Müzesi Önü’nde gerçekleştirilecek. Polonyalı sanatçı Marika’nın konseri ücretsiz olacak, diğer konserler iÇin bilet fiyatları 13 ile 38 TL arasında değişiyor. Festivalin bilet satışı www.biletinial.com üzerinden yapılacak. Biletinial satış noktalarının bulunduğu yerler ise Bkstv - Korupark Standı, TKM, Merinos AKKM, Açıkhava Tiyatrosu, Zafer Plaza - Sansiro Parfümeri, magazin Outlet AVM, Kent Meydanı, Durak Muhallebicisi - Nilüfer Şube, OYAK Renault - Kooperatif, Kahve Dünyası - Özlüce…
‘Altın Karagöz’de 28 ülke
‘ 54. Uluslararası Bursa Festivali’nin ardından 7 - 12 Temmuz’da ‘29. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’ Bursa’da barış ve dostluk rüzgarları estirecek. Bu yıl yarışmaya Almanya, Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna-hersek/ " target="_blank" class="tag">Bosna Hersek, Brezilya, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Estonya, Filipinler, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, İspanya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kosta Rika, Kosova, KKTC, Macaristan, Makedonya, Rusya, Slovenya, Sırbistan ve Yunanistan’dan ekipler katılacak.
‘54. Uluslararası Bursa Festivali Programı’
25 Mayıs - Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, ‘3 soprano 3 tenor’ konseri
27 Mayıs - Zara
29 Mayıs - Kıraç & Yonca Lodi
30 Mayıs - Buzuki Orhan ve Balkan Ekspres
2 Haziran - ‘Dostlar Beni Hatırlasın’, Ankara Devlet Opera ve Balesi
4 Haziran - Marika
5 Haziran - ‘Türk Sanat Müziği Gecesi’
9 Haziran - Europe
10 Haziran - İzmir Devlet Opera ve Balesi - ‘Lüküs Hayat’
12 Haziran - Rafet El Roman & Ezo
13 Haziran - Funda Arar
15 Haziran - Kenan Doğulu
7 - 12 Temmuz - 29. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması

http://www.milliyet.com.tr/bursa-ya-yildiz-yagacak-54-yillik-festival-bursa-yerelhaber-755493/

Etiketler: