Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Büyük Yürek İsteyen Spor: Wingsuit

5846 kez okundu
05 temmuz 2016 salı

Wingsuit bir spor mu yoksa adrenalin tutkunları için sıradan bir aktivite mi bilinmez ama yapılan çekimleri izleyince insanın aklını başından aldığı kesin.
 

Wingsuit Nedir?


Wingsuit Türkçe karşılığı ''kanat kıyafeti'' çok özel bir giysidir. Bu kıyafet havacılıkta kullanılan paraşüt kumaşları ve çeşitli materyallerden üretilmektedir. Uçaktan veya dağlardan atlayışta ileri doğru hız sağlayan bu özel donanım daha fazla yüzey alanı sebebi ile havada uçma özelliğine sahiptir bu kıyafeti giyen ve atlayış yapan pilotlar ileri hızını azaltıp artırabilmekte, vücutlarını kullanarak yön verebilmekte ve akrobasi hareketleri yapabilmektedirler. 

 

Wikipedia tanımına bakacak olunursa, Wingsuit uçuşu, havada düşüş hızını yavaşlatmak için özel olarak geliştirilmiş bir kıyafet ile serbest uçma eylemi. Uçaktan veya yüksek uçurumdan atlayarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu atlayışlar sırasında, kol ve bacak aralarında içi havayla şişirilmiş ve hava geçirmeyen kısımların bulunduğu, düşüşü yavaşlatan bir kıyafet giyilmektedir. Bu kıyafete wingsuit ismi verilmiştir.
 

Türkiye'de Wingsuit


Bu adrenalin yüklü sporu Türkiye'de yapmaya başlayanlar var. Bu spora başlamak isteyen arkadaşların öncelikle temel Skydive eğitimi yani AFF ( Accelerated Free Fall ) '' Hızlandırılmış serbest düşüş'' eğitimi almaları ve bireysel olarak paraşütle atlayış yapmayı öğrenmeleri gerekmektedir. Temel skydive eğitimini tamamladıktan sonra en az 200 Skydive atlayışı gerçekleştiren bir sporcu Wingsuit uçuş eğitimi alarak uçaktan veya helikopterden Wingsuit atlayışları yapabilir.

 

 

Wingsuit Kıyafeti Nereden Alınır?


Wingsuit çok teknik ve özel bir kıyafet olduğu için tekstil ürünleri gibi mağazalarda satılmamaktadır. Wingsuitler kullanıcısının tüm vücut ölçülerine göre özel sipariş ile üretilen bir kıyafettir. Dolayısıyla bu kıyafetleri üreten Phonix, Squirrel, Tonywingsuits gibi markaların web sitelerinden nasıl sipariş verileceğini öğrenebilirsiniz.

 


BENZER HABERLER
EN ÇOK OKUNANLAR
BU HABERİ OKUYAN BUNLARI DA OKUDU