Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Burs Başvuruları

20893 kez okundu
24 eylül 2016 cumartesi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacını güden ve ülkenin “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkması” ülküsü için bilgi, beceri ve deneyim birikimiyle, gönüllü çalışan bir sivil toplum örgütüdür. Sivil toplum örgütü olarak, ihtiyacı olan öğrencilere burslar vermekte; eğitime, gençlere, çocuklara, çevreye ve doğaya yönelik projeler üretmektedir. 1989’da kurulan dernek hakkında daha fazla bilgiye derneğin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

ÇYDD, bu yıl da üniversite öğrencilerine ve ilk ve orta öğrenimde okuyan öğrencilere burs vermeye devam etmektedir.


ÇYDD Burs Başvuruları Ne Zaman? Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

20 Eylül’de başlayan burs başvuruları, 10 Ekim 2016’ya kadar devam etmektedir. 10 Ekim’e kadar yapabileceğiniz burs başvurularını, öğrenim gördüğünüz üniversitenin bulunduğu il ve ilçelerdeki ÇYDD şubelerinden yapabilirsiniz. Ancak bazı şubeler için başvuru internet üzerinden de yapılabilmekte. Başvuru yapabileceğiniz şubeleri buradan öğrenebilirsiniz.

 

ÇYDD Burs Başvuru Koşulları

ÇYDD burslarına başvuru koşulları şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • ÇYDD şubelerinin bulunduğu illerdeki devlet üniversitelerinde ön lisans ve lisans programlarında öğrenim görmek (Açık öğretim ve uzaktan eğitim programlarındaki öğrenciler başvuramaz)
  • ÇYDD dernek tüzüğünde belirtilen ilke ve amaçlara uygun olmak.

 

ÇYDD Burs Miktarı ve Ödenmesi

Öğrencinin bulunduğu şehre göre değişmekle birlikte, ÇYDD burs miktarı aylık 150 – 200 TL arasında değişmektedir. Burs süresi Eylül ve Haziran ayları arasını (10 ay) kapsamaktadır. Burs almaya hak kazanan öğrencilere ilk ödeme Eylül ayından itibaren geçerli olmak üzere Kasım ayında yapılır.  

ÇYDD Burs Başvuru Sonuçları ve İstenen Belgeler

ÇYDD’ye yapmış olduğunuz burs başvuruları, Kasım ayına kadar neticelendirilir ve ilk ödeme Kasım ayında yapılır. İlk elemeyi geçtiğiniz takdirde telefonunuza gönderilecek SMS ile bilgilendirileceksiniz. Daha sonra bulunduğunuz il veya ilçedeki dernek şubesine belirtilen tarihte gitmeniz gerekiyor.

 

ÇYDD İlk ve Orta Öğrenim Bursları

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, üniversite öğrencilerinin yanı sıra, ilk ve orta öğrenimde eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrenciler için de burs vermektedir. İlk ve orta öğrenim öğrencileri için verilen bursların başvuru koşulları şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Kız öğrenci olmak
  • ÇYDD şubelerinin bulunduğu il ve ilçelerdeki devlet Anadolu liseleri veya meslek liselerinde öğrenim görüyor olmak (Açık lise öğrencileri başvuramaz)
  • ÇYDD tüzüğündeki ilke ve amaçlara uygun ve ihtiyaç sahibi olmak.

İlk ve orta öğrenim öğrencileri de 10 Ekim’e kadar ÇYDD şubelerinden burs başvuru yapabilir. Başvuru yapabileceğiniz şubelere buradan ulaşabilirsiniz. 2016 – 2017 Eğitim ve öğretim yılında öğrencilere verilmesi planlanan burs miktarı dönem başına 500 TL olmak üzere, senede iki defa verilmektedir. (Toplam 1000 TL) Başvurusu kabul edilen öğrencilere ilk ödeme Kasım ayında, ikinci ödeme ise 2. dönemin başında yapılır.

İletişim ve daha fazla bilgi için ÇYDD web sitesine ulaşabilirsiniz. 

Etiketler: Burs Çydd