Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Chevening Burs Programı 2016/17 Dönemi Başvuruları Başladı!

5378 kez okundu
10 ağustos 2015 pazartesi

Chevening Burs Programı Birleşik Krallık Hükümeti’nin Dışişleri Bakanlığı ve ortak kuruluşları tarafından finanse edilen ve dünya çapında 160’tan fazla ülkede1984’den bu yana sürdürülen bir burs programıdır.

Chevening bursu, Birleşik Krallık’ın ileri gelen ünivesitelerinde bir yıllık Master eğitimi almak isteyen, geleceğin sıradışı liderlerine yönelik bir burs programıdır. Chevening bursu dünya çapında geleceğin liderlerine, karar vericilerine, profesyonel ve akademik, yaygın bir mesleki iletişim ağına katılma; Britanya kültürünü tanıma ve Birleşik Krallık ile kalıcı pozitif ilişkiler kurma imkanı sağlar.

Chevening bursu saygın ve etkili küresel bir iletişim ağının parçası olma fırsatının yanı sıra finansal destek sağlayan karşılıksız bir burs programıdır.

Hangi alanlardan başvuru yapılabilir?

Terörle mücadele
Göç
Yargı, Demokrasi ve İnsan Haklari
Enerji
Çevre
Bilgi Toplumu ve Medya
AB Uyum Reformları
Uluslararası Politika
Ticaret ve İş Refahı
Chevening Bursu Neleri Kapsar?

Okul Ücreti
Aylık yaşam masrafları
Birleşik Krallık’a gidiş-dönüş seyahat ücreti
Vize ücreti
Varış ödeneği
Eve dönüş ödeneği
Tez ödeneği
Eğitim materyalleri için ek ödenek
Çalışma gezisi ödeneği
Birleşik Krallık’taki Chevening etkinliklerine katılmak için seyahat ödeneği
Chevening Bursuna başvuracak kişilerde aranan kriterler neler?

T.C. vatandaşı olmak
Eğitimi tamamladıktan sonra Türkiye dönerek en az 2 yıl kalmak.
Birleşik Krallık’ta bir master programına kabul edilmek için gereken lisans derecesine sahip olmak.
Başvuru sırasında 2 yıl iş tecrübesi şartını tamamlamış olmak. (Gönüllü görev ve staj süreleri dahil)
Birleşik Krallık üniversitelerinde, burs yönetimi tarafından kabul gören en az 3 farklı programa başvurmuş olmak ve 14 Temmuz 2016 tarihine kadar şartsız kabul koşulunu yerine getirmek
İngilizce dil yeterliliği şartını en geç 14 Temmuz 2016 tarihine kadar yerine getirmek.(IELTS Akademik 6,5 – Pearson PTE Akademik 58, TOEFL IBT 79, Cambridge English Advanced (CEA) 176 Daha detaylı bilgi için lütfenbu bağlantıyı ziyaret ediniz)
Kimler Başvuramaz:

Britanya vatandaşı olan ya da çifte vatandaşlığından biri Britanya vatandaşlığı olan kişiler
Birleşik Krallık Hükümeti tarafından finanse edilen başka bir burs programı ile Birleşik Krallık’ta daha önce eğitim görmüş olanlar.
Daha önce Chevening bursundan faydalanmış olanlar, ancak ilk ödüllerinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra “Fellowship” programlarına başvurabilirler
İngiliz Elçilikleri/Yüksek Komisyonları da dahil olmak üzere Majestelerinin Hükümeti’nin bir çalışanı, çalışanın bir aile üyesi ya da eski çalışanı olanlar (Temmuz 2013’den sonra), Birleşik Krallık İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı ve ona bağlı kurum ve kuruluşlarda (British Council, DFID, MOD, BIS, UKTI,UKBA Association of Commonwealth Universities) görevli/ortak/sponsor olanlar bursa başvuramazlar.
Nasıl Başvurabilirim?

Chevening Bursuna başvurular sadece ülke sayfasındaki online başvuru sistemi üzerinden kabul edilmektedir. Posta, E-posta ve fax yoluyla iletilen belgeler dikkate alınmayacaktır.

Başvurunuza başlamadan önce lütfen Chevening web sitesinde yer alan başvuru rehberini dikkatlice okuyunuz.

Chevening programı ile ilgili sorularınız için Sıkça Sorulan Sorular sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sorunuzun yanıtını yine de bulamadıysanız bu bağlantıdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Chevening bursuna başvurular 3 Kasım 2015 günü saat 14:00’de sona erecektir.

Kaynak Burshaberleri

Etiketler: Burs Başvuru Chevening