Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

DAÜ’de 21. Bahar Festivali Başladı

2688 kez okundu
25 mayıs 2015 pazartesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ), 21. Bahar Festivali, dün Mağusa Gençlik Akademisi önünden üniversite kampusundaki festival alanına kadar yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

DAÜ’den verilen bilgiye göre, Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda 21- 24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin bu yılki teması “Uyan Uyandır”.

Bu seneki Bahar Festivali kortej yürüyüşüne DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam ile tüm rektör yardımcıları, akademik ve yönetsel birimler, öğrenci konseyi, öğrenci kulüplerinin temsilcileri ile çok sayıda DAÜ öğrencisi katıldı.

Sosyal sorumluluk konularına dikkat çekmek amacıyla tasarlanan bu seneki festival kapsamındaki kortej yürüyüşünde, öğrenciler, temayı yansıtan şapka, renkli bileklikler, rozetler ve kostümleriyle korteje katıldı. Ayrıca Türkiye’den gelen “Kabile Dans Topluluğu” da yaptıkları gösterilerle korteje renk kattı. .

Üniversite kampusuna kadar devam eden yürüyüş, festival alanına gelindiğinde Gazimağusa Belediye Başkanı ve DAÜ VYK Başkanı İsmail Arter, DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam ile rektör yardımcılarının kurdele kesmesiyle son buldu.

Kurdele kesiminin ardından, Yeşil Barış Hareketi’nin ortaya koyduğu atık sorununun, ayrıştırarak toplama ve geri dönüşümle çözülebileceği gerçeğinden yola çıkarak tasarladığı “Teneke Çocuk” adlı projeye destek vermek amacıyla, festival alanında kurulan teneke içerisine boş teneke kutularının atılması ile söz konusu proje DAÜ`de de hayata geçirildi.

Daha sonra, kulüpler stantlarda yerlerini aldılar ve kalabalık festival alanına dağıldı.

Festival kapsamında ilk gün Levent Üzümcü ve Sabri Özmener gibi usta oyuncuların yer aldığı “İstibdat Kumpanyası” adlı müzikal komedi türündeki tiyatro gösterisi, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı`nda sahnelendi.

Türkiye`den gelen Kabile Alternatif Dans Topluluğu yapmış oldukları ateş dansı ve pixel poi gösterisi ile izleyicileri coşturdu. Game of Gölge tarafından da gölge oyunları gösterisi sunuldu.

“DUMAN”DAN SAHNE ALDI

DAÜ 21. Bahar Festivali’nin ilk gecesinde Türkiye`nin sevilen rock müzik gruplarından Duman sahne aldı.

Konser öncesinde İsmail Arter ile Öğrenci İşleri’nden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hıfsiye Pulhan birer konuşma yaptı.

Konser sonunda Belediye Başkanı ve DAÜ VYK Başkanı İsmail Arter, DAÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hıfsiye Pulhan ile Prof. Dr. Salih Katırcıoğlu, Duman grubuna teşekkür plaketi takdim etti.

Kaynak Gündemkıbrıs

Etiketler: