Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

DAÜ'ye Giriş Sınavı 2 Haziran'da!

2842 kez okundu
07 mayıs 2015 perşembe

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) KKTC’li Öğrencilere Yönelik Giriş ve Burs Sınavı, 2 Haziran’da yapılacak.

DAÜ Rektörlüğü’nden verilen bilgiye göre, DAÜ Giriş ve Burs Sınavı – 2015, 2 Haziran Salı günü 14:00 – 16:30 saatleri arasında Gazimağusa ve Lefkoşa yer alacak.

Sınava başvuru sürecinin 01 Haziran’da tamamlanacağı belirtilen açıklamada, başvuruların Gazimağusa’da DAÜ Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne ve 20 Mayıs 2015 tarihinden itibaren de Lefkoşa’da DAÜ Sınav Başvuru Merkezi’ne yapılabileceği kaydedildi. Sınava başvurular ayrıca KKTC liselerine yapılacak olan ziyaretler esnasında da yapılabilecek.

Sınava giriş harcının 50 Türk Lirası olduğu belirtilen açıklamada, sınav harcının Kooperatif Merkez Bankası’nın herhangi bir şubesinden DAÜ’nün 100640 numaralı hesabına veya Lefkoşa’da DAÜ Sınav Başvuru Merkezi’ne başvuru esnasında yatırılabileceği belirtildi. Ayrıca okul ziyaretlerinde başvuru sırasında da sınav giriş harcı ödenebilecek.  

Sınava başvuracak olan öğrencilerin KKTC kimlik kartı fotokopisi, banka dekontu ve 2 adet vesikalık fotoğraf ile başvurularının kabul edileceği belirtildi. Açıklamada sınava girecek olan öğrencilerin sınav günü saat 13:30’da sınav merkezlerinde hazır bulunmaları ve yanlarında kimlik kartlarının ve sınav giriş belgesinin olması gerektiği de vurgulandı.

BURSLAR VERİLECEK

Giriş Sınavı sonucunda her programa 1. sırada yerleşen adaylar yüzde 100, 2. ve 3. sıralarda yerleşen adaylar yüzde 50, 4. 5. 6. ve 7. sıralarda yerleşen adaylar ise yüzde 25 kesintisiz ve koşulsuz burs hakkına sahip olacak. Ayrıca liselerden pekiyi derece ile okul birincisi olarak mezun olan öğrencilere yüzde 20 indirim uygulanacak.

DAÜ Rektörlüğü’nün açıklamasında ayrıca, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da  meslek lisesi mezunlarının ilgili alanlarda olmak üzere 2 yıllık önlisans programlarına sınavsız kayıt yaptırabilecekleri vurgulandı.

SINAVDA UYGULANACAK TESTLER VE PUAN TÜRLERİ

DAÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sınavın Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, Sosyal Bilimler testlerinin yanı sıra dil bölümleri için İngilizce Dil Testi ve görsel yetenek isteyen bölümler için ise Görsel Yetenek Testi’nden oluşacağı vurgulandı.

Sınava katılacak olan tüm adayların dört temel testi cevaplandırmaları gerektiği hatırlatılan açıklamada, tüm adayların Matematik – Fen (MF), Türkçe – Matematik (TM) ve Türkçe – Sosyal (TS) puanlarının hesaplanacağı belirtildi. Ayrıca, adayların ilgili testleri cevaplandırmaları halinde İngilizce Dil (İD), Görsel Yetenek (GY), Müzik Puanı (MP) ve Spor Puanı (SP) da hesaplanacak.

YETENEK SINAVLARI 27 – 29 MAYIS 2015 TARİHLERİNDE YAPILACAK

Müzik Öğretmenliği ve Spor Bilimleri programlarını tercih edecek olan adayların 02 Haziran 2015’te yapılacak olan Giriş ve Burs Sınavı öncesinde 27 – 29 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılacak olan yetenek sınavına girmeleri gerektiği belirtilen duyuruda, yetenek sınavı için adayların ilgili bölümlere başvurarak randevu almaları gerektiği belirtildi.

http://www.gundemkibris.com/dauye-giris-sinavi-2-haziranda-114040h.htm

Etiketler: