Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Düşük Puanlı Bölümler Yüksek İş İmkanı Sağlıyor

32658 kez okundu
18 ağustos 2016 perşembe

Hemen hemen herkesin hayali iyi bir eğitim veren üniversitede, ileride meslek sahibi olabileceği bir bölüm okumaktır. Fakat kimi zaman, puanı istenenin altında olduğu için çoğu kişi istediği üniversite ve bölümü kazanamaz. O düşük puanla yine de iş imkanı iyi bir bölüm tutturanlar, sanılanın aksine şanssız değiller. Kendini kötü hisseden, puanı düşük diye ‘Boşuna üniversite okuyorum, bu bölümde zaten iş bulamam.’ diyen gençler haksız yere umutsuzluğa kapılıyor. Onlar için derlediğimiz yazımızda biraz da umut var aslında.
Birçok kişi üniversite sınavlarında bekleneni gösteremeyip düşük puan alıyor. Hal böyle olunca da puanının yettiği bir bölüm tercih etmek zorunda kalıyor. İstemeden de olsa gidilen bu üniversite belki  de sana hayatının işini kazanma fırsatı yakalatacak. Fazla umutsuzluğa kapılmayıp düşük puanlı iyi meslekler olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Herkesin doktor, mühendis, öğretmen olacak hali yok. Çünkü yeterince doktor mühendis vb. popüler meslek gruplarından mezun olan yeterince insan var. Öyle ki bazısı güzel bir üniversite de iyi bölüm okuduğuna sevinirken mezun olduktan sonra açıkta kalıyor. Oysa önü açık, ihtiyaç duyulan meslek gruplarına daha fazla ilgi artışı olsa iş bulamıyorum derdi kalmayacak.
Tercih edilmeyen bu düşük puanlı iyi üniversite bölümleri öğrenci bekliyor. Taban puanı düşük olduğu için, puanı düşük olan kişilerin aşağıdaki bölümleri tercih etmesi onlara avantaj sağlamış olacak. Bu bölümlerde okuyan öğrencilerin iş bulma imkanı daha fazla. Çünkü bu bölümleri okuyup meslek hayatına atıldıktan sonra fazlasıyla eğitimli ara eleman açığı olduğunu göreceksiniz.

Puanı Düşük Maaşı Yüksek Bölümler
Çocuk Gelişimi Bölümü
Çocukların sağlık, beslenme ve eğitimi konusunda bilgi sahibi olan; çocukların zihinsel, bedensel, duygusal ve toplumsal gelişmelerine yardımcı olan, anne ve babalara çocuklarına ilişkin sorunlarında yol gösterme çalışmaları yapmak için okunan bir bölümdür. Çocukları çok seven ve onlarla zaman geçirirken mutlu olan kişiler için ideal bir bölümdür. Çocuk gelişimi bölümü 2 yıllık bir bölüm olup okul öncesi çocuğun eğitim sorunlarına verilen önem ve açılan yuva, kreş, bakımevi sayısı arttıkça, çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanlarına duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Bununla birlikte çocuk gelişimi okuyan öğrencilere ihtiyaç her geçen gün artarken bu bölümü tercih edenlerin de iş bulma kolaylığı artacak.
Hemşirelik Bölümü
Her zaman ihtiyaç duyulan bir meslek grubu olan hemşirelik, 2 yıllık bir bölümdür. Puanı fazla yüksek olmayan iş bulma imkanı rahatlıkla sağlayacağınız bir meslektir. Aynı zamanda devlete atanması da çok olan bir bölümdür.
Optisyenlik Bölümü
Optisyenlik bölümün amacı gözlükçülük alanında eğitimli ara eleman yetiştirmektir. Göz doktorlarının yazdığı reçeteye göre, hastaların gözlerine uygun gözlük camı yaparlar. Yine 2 yıllık bölümlerden bir tanesi olan optisyenlik iyi bir kazanç sağlayan mesleklerden biridir.
Radyoloji Bölümü
Puanı düşük iyi bölümlerden biri de radyoloji bölümüdür. Doktor tarafından x-ışınlarını hastalık teşhisinde ve tedavisinde kullanılması için yürütülen çalışmalarda ihtiyaç duyulan yardımcı elemanı yetiştirir. Radyoloji teknikerleri kamu hastanelerinde veya özel hastanelerde çalışabilirler. Üstelik meslek türünden dolayı dolgun bir maaş alırlar. Aynı zamanda 2 yıllık okunan bir böülümdür.
Anestezi Bölümü
Anestezi bölümünü okuyan kişiler ameliyathanelerde çalışırlar. Ameliyathanelerde doktorlara yardımcı olmak için yetiştirilen yardımcı sağlık elemanlarına ihtiyaç vardır. 2 yıllık bir bölümdür ama 4 yıllık programları da mevcuttur. İhtiyacın çok olmasından ötürü mezun olduktan sonra iş bulma imkanı fazladır.

Evet gördüğünüz gibi puanı düşük maaşı ve iş imkanı yüksek pek çok bölüm var. Umarız kendi ilgi alanınız ve yetkinliğinize uygun bölümler bu listede yer alıyordur.