Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

En çok sosyal bilimlerle ilgili tezler indirildi

3651 kez okundu
25 ocak 2016 pazartesi

Kurulduğu günden bu yana öğrencilerden akademisyen ve araştırmacılara büyük ilgi gören YÖK Ulusal Tez Merkezinden (UTM) en çok sosyal bilimler başlığındaki tezler indirlidi. UTM'den son 1 yılda indirilen 6.5 milyondan fazla tezin yaklaşık 4.5 milyonunu sosyal bilimler alanındakiler oluşturdu.

YÖK Ulusal Tez Merkezi, bünyesinde topladığı yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık, diş hekimliğinde uzmanlık ve sanatta yeterlilik tezlerini elektronik ortamda tam metin olarak erişime açtığı 2008'den bu yana öğrenci ve araştırmacılardan büyük ilgi görüyor.

Ulusal Tez Merkezinde 2015 yılında sisteme eklenen 31 bin 544 tezle birlikte toplam tez sayısı 405 bin 944’e ulaştı. YÖK Ulusal Tez Merkezi web sayfası, 1 milyon 487 bin 955 kullanıcı tarafından 44 milyon 57 bin 480 kez görüntülendi ve bu görüntüleme sonucunda 6 milyon 611 bin 855 tez indirildi. En fazla indirilen tez sosyal bilimler alanında olurken, bu alanı fen ve tıp izledi. Buna göre tezlerin yüzde 68’ini oluşturan 4 milyon 458 bin 932’si sosyal bilimler, yüzde 22'sini oluşturan 1 milyon 478 bin 458’i fen bilimleri, yüzde 10'unu oluşturan 674 bin 495’i tıp ve sağlık bilimleri alanlarında indirildi.     

Yapılan açıklamada tez merkezinin kalitesinin artırılması için çalışmaların devam ettiği belirtiliyor. Y.lisans ve doktora öğrencilerinin mezuniyetlerinin sisteme işlenmesinden önce bu kişilerin tezlerini merkeze yüklemesiyle ilgili çalışmalar da yapılıyor. Araştırmacılar, tezlere YÖK 'ün resmi internet sayfasından veya http://tez2.yok.gov.tr adresinden hiçbir ücret ve üyelik işlemi gerekmeksizin erişebiliyor.     

Yazarları tarafından yayımlanma izni verilen tezler, tam metin olarak araştırma hizmetine açık bulunuyor. Diğer tezler ise Türkiye Belge Sağlama Sistemi üzerinden üniversite kütüphaneleri aracılığıyla araştırma hizmetine sunuluyor. Erişime kapalı olan tezlerin erişime açılması için tez yazarlarının, Ulusal Tez Merkezinin web sayfasında bulunan  "Tezlerin Çoğaltılması ve Yayımı İçin İzin Belgesi"ni doldurmaları gerekiyor. Bu konuda Yükseköğretim Kurulu, tüm tezlerin makul gerekçeler dışında hiçbir kısıtlama olmaksızın tüm araştırmacıların erişimine açık olmasını ilke ediniyor.