Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

En İyi 5 İş Bulma Sitesi

22721 kez okundu
28 kasım 2017 salı

Sosyal etkileşimin internet üzerinden yaygınlaşmasıyla sosyal medyayı ve interneti sadece eğlence için değil, ve staj bulmak gibi geleceğimizi, kariyerimizi planlamak için de kullanmaya başladık. Öğrenciler ve mezunlar gibi artık birçok şirket ve işveren de eskisi gibi elden veya mektupla başvurular yerine bu iş ve staj arama platformlarını aktif olarak kullanmakta. Biz de öğrenci ve mezun arkadaşlarımız için, piyasada en çok kullanılan ve incelenen 5 iş bulma sitesini sıraladık:

 • Linkedin: Bir sosyal medya platformu olarak da kullanılan Linkedin, iş arayan ve işveren kişilerin, şirketlerin kullandığı, iş hayatlarıyla ilgili bilgilerin ve iş ilanlarının paylaşıldığı sosyal ağdır. Diğer sosyal medya sitelerinden farklı olarak temel amacı iş arayan ve işvereni bir araya getirmek ve genel olarak kariyerle ilgili etkileşimlerin yer aldığı Linkedin, dünya çapında da en çok kullanılan platformlardan. Linkedin ile Türkçe ve diğer birçok dilde özgeçmişlerinizi hazırlayabilirsiniz, iş ilanlarına başvurabilirsiniz, iş dünyasındaki yetkili insanlarla iletişime geçebilirsiniz ve birçok kariyer & kişisel gelişim gruplarına katılabilirsiniz. 
  www.linkedin.com 
   
 • Kariyer.net: Türkiye’nin en çok bilinen ve kullanılan kariyer sitelerinden olan Kariyer.net’i eminiz ki hayatınızda bir defa dahi olsa duymuşsunuzdur. Hatta artık birçok kariyer fuarında ve etkinliklerinde işverenler başvuruları ve özgeçmişleri elden almak yerine Kariyer.net’te açtıkları ilana yönlendirmekte. Kariyer.net’te özgeçmişinizi detaylı bir şekilde oluşturduktan sonra, binlerce ilana ulaşarak kendinize uygun gördüğünüz ilana başvurabilirsiniz. Ayrıca Kariyer.net’in bir diğer hizmeti olan “Kariyer Akademi” ile kendinizi geliştirecek, her alanda eğitimler bulabilir ve “Kariyer Blog”ta birçok rehbere ve başarı hikayesine ulaşabilirsiniz. 
  www.kariyer.net 
   
 • Yenibiriş: Ülkemizdeki ilk iş bulma ve kariyer sitelerinden olan Yenibiris.com’da özgeçmişlerinizi ve ön yazılarınızı oluşturarak şehire, alana, departmana göre binlerce iş ilanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kariyer Rehberi ve İK Bülteni ile dikkat etmeniz, yapmanız veya yapmamanız gerekenleri içeren birçok rehbere ulaşabilir, kendinizi mülakatlara ve görüşmelere hazırlayabilirsiniz.
  www.yenibiris.com 
   
 • Secretcv: Diğerlerinden farklı olarak “gizlilik” ilkesini ön plana çıkaran Secretcv, iş arayanlarla işverenleri bir araya getiren en büyük kariyer sitelerinden. “Yüzde yüz aday gizliliği” ilkesi ile kurulan Secretcv siz istemediğiniz sürece kimliğinizi açığa çıkaracak (Ad soyad, telefon, adres vs.) bilgileri doldurmayabilirsiniz. Sadece sahip olduğunuz becerilerinizi ve tecrübelerinizi belirterek işveren firmaların ve kişilerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 
  www.secretcv.com 
   
 • İşkur: Bir kamu kurumu olan İşkur, her ne kadar diğer kariyer siteleri kadar özelliğe ve fırsata sahip olmasa da devlet güvencesinin olması ve bütün bölümlere, konulara ve departmanlara göre ilanı barındırmasıyla bakılması gereken en önemli iş bulma sitelerinden. Ayrıca İşkur’un düzenlemiş olduğu eğitimlere, seminerlere ve meslek kurslarına yine İşkur’un web sitesinden ulaşabilirsiniz. 
  www.iskur.gov.tr  


Peki Şirketler İş Başvurularınıza Nasıl Geri Dönüş Yapar?

İş başvuruları, özgeçmiş oluşturma, şirketlerle iletişime geçme gibi olaylar artık tamamen internet ortamına taşınıyor olsa da birçok iş ilanına başvurduğumuz halde geri dönüş alamıyor olabiliriz. Hatta bu durum hevesimizin kırılmasına ve umutsuzluğa kapılmamıza sebep olabilir, çünkü şirketlerin özgeçmişimizi, yani bizi beğenmediğini düşünürüz.

Öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta şu: Oluşturduğumuz özgeçmiş ve ön yazılar, başvurduğumuz ilanlarda yüzlerce başvuru arasında dikkat çekmemizi etkileyen en önemli şeydir. Yani başvuru yaptığınız ilanda aranan nitelikler ve başvuru şartları ile oluşturduğunuz özgeçmişteki bilgileriniz ve anahtar kelimelerin uyuşması son derece önemli. Bu yüzden özgeçmişinizi ve yaptığınız başvuruya özel hazırladığınız ön yazıyı dikkatle ve özenle oluşturmanızı tavsiye ederiz. 

Etiketler: Kariyer