Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Final Sınavlarına Kendinizi Hazırlamanın 5 Etkili Yolu

3583 kez okundu
23 kasım 2015 pazartesi

Final haftanızı düşünmek bile sizi yeterince strese sokuyorken, final haftanızın yaklaşmasıyla gireceğiniz stresin yoğunluğunu tahmin etmek pek de zor değil. Fakat ne yazık ki sınavlardan kaçamazsınız. Yapmanız gereken ise kendinizi öncelikle ruhen hazırlamak daha sonra da sınavlara çalışmaya başlamak olacaktır. Hatta kendinizi final haftanız yaklaşmadan biraz daha önce hazırlamaya başlarsanız yaşayacağınız stresi kontrol etmek daha da kolay olacaktır. Ancak siz sınavlarınıza nasıl hazırlanacağınızı nasıl çalışmanız gerektiğini bilmiyorsanız, final sınavlarına kendinizi hazırlamanın 5 etkili yoluna bir göz atmalısınız.

1. Katsayısı yüksek sınavlara ağırlıklı çalışın


Bildiğiniz üzere ne her dersin ne de her sınavın katsayısı aynı değil. Bu yüzden ders çalışırken stratejik davranmanız ve katsayısı yüksek derslere ağırlıklı çalışmanız gerekir. Bu tabii ki katsayısı değeri düşük derslere çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez. Fakat zamanınızı bu değerlere göre ayarlamanız ortalamanızın yüksek olmasında etkili olacaktır.

2. Zor derslere yoğunlaşın


Zor olan, daha doğrusu sizin için zor olan derslere veya notunuzun düşük olduğu derslere yoğunlaşarak çalışmalısınız. Bu şekilde konuları anlamanız için gerekli dikkati vermiş ve notlarınızı yükseltebilmek için bir fırsat yakalamış olursunuz.

3. Ders notlarınızı gözden geçirin


Kendinize bir iyilik yapın ve her gün en az yarım saatinizi o gün aldığınız notları tekrar ederek geçirin. Eğer her gün yapmak istemiyorsanız bile, en azından final sınavlarınıza çalışmaya başlamadan önce yapmalısınız. Önemli noktaların altını çizmeli, anahtar sözcükleri belirlemeli, kendinize göre küçük notlar almalı ve çalışırken de bunlar üzerinden giderek çalışmanız güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

4. Çalışma grupları oluşturun


Çoğu öğrenci ders çalışmak için grup oluşturmayı son güne bırakırlar ve bu da çoğunlukla kargaşayla sonuçlanır. Siz onlardan biri olmayın ve şimdiden bu grubu oluşturun. Çıkardığınız ders notlarının üzerinden çalışın ve anlamadığınız noktalarda birbirinizden yardım isteyin. Anlamadığınız kısımları akranlarınızdan dinlemek kimi zaman bu noktaları bir profesörden dinlemekten daha fazla yardımcı olabiliyor.

5. Çalışma programı hazırlayın ve ona uyun


Kendinize bir çalışma programı hazırlayın. Hangi derse ne kadar zaman ayıracağınızın, hangi zaman diliminde tekrar yapacağınızın, ne kadar süre mola vereceğinizin olduğu bir program final haftanızın olmazsa olmaz öğesidir.

Kaynak

Etiketler: Sınav Üniversite