AKAMPÜS AĞI :   SENCEBENCE | KAMPUSWORKS | FOSBUK
Giriş yap | Üye ol
881 kişi Akampüs'te

Ondan,BundanBilimApandist ağrısı nasıl anlaşılır?
basibos
Gülhane Askeri Tıp Akademisi

Apandist ağrısı nasıl anlaşılır?

Kör bağırsak silindire benzer kalın bağırsakta, karnın sağ alt bölümünde oluşur. Bunun vücuda ne gibi bir yarar sağladığı anlaşılmamıştır ama antikor ürettiği ve lenf dokusu içerdiği bilinmektedir. Bilinen bir şeyde vücudun yaşayabilmesi için kör bağırsak gerekli değildir. Kör bağırsağın akut iltihabına apandist adı verilir. Kör bağırsağın bu şekilde iltihap salgılaması oldukça zararlıdır. Böylece karın zarı iltihaplanır. Kör bağırsağın patlama olasılığı da vardır. Bu gibi durumlar ölüme neden olabilir. Bu durum bir çok insanda görülebilirken, henüz bebeklik çağında olan çocuklarda görülmemektedir. Apandistin tehlikeli olup olmadığını anlamak için: -Ağrının merkez noktası karnın sağ alt tarafıdır ama ağrı ilk olarak göbek çevresinden başlar ve daha sonra yayılma gösterir. Bazen sırtta da ağrı gözlenebilir. -Ağrılarla birlikte mide bulantısı ve kusma, görülür. -Tuvalet ihtiyacını karşılarken ağrı hissedilir. -Ateş bazı kişilerde az olmakla birlikte bir takım hastalarda da şiddetli olduğu görülmüştür. -İshal ya da kabızlık görülür. -Ağrı ve ateş şiddetlendiğinde apandist deliğinin büyüdüğü görülür. Apandist patlamasıyla oluşan iltihap salgısı, enfeksiyona neden olarak buranın şişmesi ve bu şekilde de apandist ağzının tıkanmasıyla oluşur. Mukozodaki ödem, dışkı parçaları ve buna benzer cisimler apandistin tıkanmasına yol açabilir. Vücutta apandist olduğunu anlamak pek kolay değildir, karında oluşan bir çok hastalıkla apandisit karıştırılabilmektedir. Bu tanı koyulmadan önce yeterli araştırma yapılmalıdır. Bu sorun ameliyatla giderilmektedir. Ameliyat sonrası bu bölge oldukça temiz tutulmalıdır. Tanı koyulmadan önce şunlara dikkat etmek gerekir: -Tomografi ya da ultrason kullanılması kesin sonuç almak için yararlı olacaktır. -Doktor parmakla anüs muayenesi yapabilir. -Apendistin iltihaplı olduğunu sağ alt karın bölgesinin sertleşmiş olmasından anlayabiliriiz. -Lökosit sayısının kanda artış göstermesi de bir belirtidir. Apandisit oluşumundan şüphelendiğinizde yapmamanız gerekenler: -Ağrı kesici almak -Karına sıcak havlu ya da su koymak -Katı ya da sıvı besin almak -İshal ya da kabız olduğunuz için ilaç almak Bu belirtiler apandistin alınmış olmasına rağmen görülüyorsa başka bir rahatsızlık olabileceğinden doktorunuzla görüşmelisiniz.

Forum Mesajları

hekim adayı arkadaşlara...
akut batın ve üriner enf. çok karıştırılır bu! emin olun hastayı eve yollamadan yoksa hasta bir süre sonra ex şeklinde geri gelebilir! göbek çevresinden başlatan ağrı ilk habercisidir. bulantı kusma ateş ve sonra kasıktaki ağrı(bakın bu da over kistiyle karıştırılabiliyor)
ben akut apandisit diye gitmiştim hastaneye daha WBC (white blood cell,enfeksiyon durumlarnda tavan yapar) bakılmadan rontgene yollandım(ne alakaysa) sonra evime yollandım "naz yapıyor" tanısıyla ertesi gün bir hocamın muayenesiyle over kistim olduğu anlaşılmıştı!! inat edin direnin ultrasonografi için!!

Forum Mesajları
^^#escape#^^
Ankara Üniversitesi
dayımın apandisti patlamıştı 10 gün sonra gitti doktora az daha kalsa bağırsakları çüreyecekmiş zehirden..ucuz kurtarmıştı paçayı..çok tehlikeli bişi ya gerçektende..umarım kimse geç kalmaz bu tarz konularda..zamanında doktora gitmek çok önemli..

Forum Mesajları
baykalemli
Anadolu Üniversitesi
evet parmaklar üzerine kalkıp aniden kendini bırakmak klasik ama acil bir çözüm

Forum Mesajları
_zeynepp_
Selçuk Üniversitesi
Açıklaman için teşekkürler arkadaşım[)]
Ya var ya kanayan yaramEn yakın arkadaşımın kardeşi apandist ameliyatı oldu 3 ay önce ve her karnım ağrıyor diyene "aaa dikkat et apandist olabilir, ayak parmaklarının üstünde yüksel ve kendini aniden bırak o tarafta sancı varsa o zaman apandist mi değil mi anlarsın" diyor,ama bunu herkese yapıyor 3 aydırBilmiyorum bundan anlaşılır mı arkadaşlar?

Forum Mesajları
cerrah85
Akdeniz Üniversitesi
doktorların apandist tanısı koyması gerçekten çok zor.size yaşanmış bir olay anlatacağım.arkadaşımın babası karın ağrısı şikayetiyle doktora gitmiş apandist var die amaliyata almışlar.doktorlar apandist bölgesine açtığında iltihap falan yokmuş.hiç birşeye dokunmadan amaliyat yerine kapatmışlar.tabi adam kendisini apandist amaliyatı oldum sanıyomuş.3 yıl sonra adam tekrar aynı şikayetle başka hastaneye başvurmuş.doktorda apandist var amaliyat etmemiz gerekio deyince adam şok olmuş.çünkü daha önce apandistin alındığını sanıomuş.çoğu zaman apandist amaliyatında hiç bir yere dokunulmadan apandisti alınmadan kapatılabiliyor

Forum Mesajları
neox
Karadeniz Teknik Üniversitesi
bende karnım ağrıyo diye gittiğim hastanede bi ultrasonla apandist olduumu anladılar. laf olsun diye gittim ameliyat ettiler ama iyi ağrı veriyo :D gitmeseydim patlatacaktım heralde erken teşhis de çok önemli bu durumda patlamadan yetişmek gerekiyo

Forum Mesajları
GEN
Gazi Üniversitesi
helal olsun walla

Forum Mesajları
dr.endy
Selçuk Üniversitesi
yavvv bunu tamamen tek okuyan benimdir heralde saol kardeşşş

Forum Mesajları
basibos
Gülhane Askeri Tıp Akademisi
bırak okusun mıllet ne yapcan .....