AKAMPÜS AĞI :   SENCEBENCE | KAMPUSWORKS | FOSBUK
Giriş yap | Üye ol
805 kişi Akampüs'te

Ondan,BundanHayatKimsesiz çocuklar yurdu ve huzur evleri...
fistandantilus
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi

Kimsesiz çocuklar yurdu ve huzur evleri...

evet arkadaşlar, nekadar şanslı olduğunuzu ve hayatın sadece geyik olmadığını anlamak istiyorsanız, bence bu yerleri birkez olsun ziyaret edin... Ben gittim, tabi gitmemede bi takım vesileler oldu ama herşeyimle değişmeme neden oldu, hayata bakış açım, ailemle olan diyaloğuım, çevrem değişti, geleceğim değişmekte gibi, ... Neyse sizlerde yaşayın. 2-3 yaşındaki çocukların baba diye ayağınıza sarılıp gitme, giderken bizide götür diye yalvarışlarına dayana bilirseniz gidin. Yaşlıların insafsızca sokağa atılışına katlana bilirseniz gidin. Eğer böyle bişi yapan arkadaşlar varsa veya gitmek isteyenler, gidenler, buraya yaşadığı duyguyu anlatsın...
journalist86
ben türkiyede olduğum her tatil döneminde mutlaka huzur evinede cocuk esireme kurumunada giderim..yanıma yoldaş bulamasamda tek olmak bile keyif verici..ileride bnmde huzurevinde kalmicagım ne belli.yanlarına gidip oturup o yaslı amca ve teyzelerle sohbet etmek kadar nese veren huzur veren bişi olamaz.ordan cıktıgmda rahatlıorum.gidip ufacık bi tebesüm bile göstermek yetio onlara.gecen yılbasında 2 arkadasımla herkes eğlenirken biz palyanço olduk ve lösemili kimsesiz cocukları eglendirdik.ve inanın bana gecirdiğim en güzel yılbası o geceydi..ve herkese tavsiye okudgnuz kitaplar raflarda tozlanacağına cocuk yurduna götürüp verin,eger yenisini alamıosanız giymediğiniz kıyafetleri götürün verin onalar..inanın o kadar seviniolarki..

Forum Mesajları
ultrAdem
Anadolu Üniversitesi
universitedeyken duzenli bi sekilde gidiyordum yetistirme yurtlarina ve huzur evlerine.. evet ben oraya gidince ayagima sarilan ve bana baba diyen bi yavrucak vardi. her gittigimde hic bulamasam yine de bi cikolata olsun gotururdum hep yolumu gozlerdi gelsin diye.. bide huzur evinde bi dedem vardi.. adam adapazarinin en zengin ve en taninmislarindan biriymis.. depremde ne ailesi ne akrabasi ne arkadasi nede mal varligi hic biseyi kalmamis. nur yuzlu aksakalli bi dedeydi ahmet amca.. bi anlatmaya baslasin sabaha kadar sikilmadan dinlerdim.. hayata dair yasanmislari, yasanabilecekleri kisacasi herseyi onlardan ogrenebilirsiniz.. yasayan efsaneler orda bence gidin ve ziyaret edin cok dersler alacaksiniz..
Minzek
Böyle durumlarda duygusalık bir kenara bırakılıp onlar ziyaret edilmeli...bizim de ne olacağımız belli değil.Hayatta ne oldum değil, ne olacam denmelidir...Aksi takdirde biz de bir huzur evine düştüğümüzde(Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin) kapılara bakınmakla yetiniriz...

Unutmayın!
Bu dünya etme bulma dünyası...Şevkat ekinki, sevgi biçin...

Forum Mesajları
sercankan84
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
duygusal bırıyım gıdemem dayanamam

Forum Mesajları
raskolnikow
Süleyman Demirel Üniversitesi
gitmek lazım
gitsek de gizli saklı gitmek lazım
yaptıklarımızı afişe etmemek lazım
saygılar dilemek lazım

Forum Mesajları
duunya
İstanbul Üniversitesi
belki onları ziyarte ettiğiizde daha çok üzülüyorlar ama bizlerde öğrenciyiz ve onlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz ama onlar için elbette daha sürekli çözümler üretmeliyiz..

Forum Mesajları
mehru
Dicle Üniversitesi
slm arkadaşlar sadece oraya gidip ziyaret etmek malesef yetmiyor ben tog aracılıgı ile hem cocuk esirgeme kurumuna hem de huzur evine gittim ziyaret edilen yaşlılar ve cocuklar cok mutlu oluyor ama malesefff biz ordan gidince daha kötü oluyorlarmış bu nedenle ziyaretten daha fazlasını yapmalıyız

Forum Mesajları
duunya
İstanbul Üniversitesi
diğer form konularına bakıyorum 12 sayfa yorum yazılmış ama bu kadar önemli ve sosyal bi konuyla kimse ilgilenmiyor..........

Forum Mesajları
cevza
Anadolu Üniversitesi
Kimsesiz çocuklar yurtları belki sayıca yeterli ve bina ve tesis açısından doyurucu olduğu düşünlse dahi kapalı binalr içerisinde verilen eğitimin şartları ve eğiticilerin iyi seçilmesi gerektiğini iki sefer kalkıştığım organizasyonlarda gözlemledim. Sokakta kalmalarından ziyade yutlara yerleştirilmeleri uygun ancak bu kardeşlerimizin kaçının kendini kurtarabildiği ortadadır.. 100 kişi içerisinden 2-3 kardeşimiz.. Bir kere size alıştıkları zaman sizi çok seviyorlar ancak ziyaretleri aksattığınız zaman umutları kırıyorsunuz. Gitmek isteyenler için söylüyorum sadece bir sefer gidip birdaha görünmeyecekseniz bence hiç gitmeyin psikolojilerini bozmaktan öteye gitmiyor.. tecrübeyle sabittir.

Forum Mesajları
Kunta Kinte
İstanbul Teknik Üniversitesi
İStanbul göztepede bir huzur evine gitmiştik yaşlılarla oturup konuşmuştuk..Baya tertemiz camisi yanında yemeği yenir suyu içilir biryerdi..Benim bile bir ranza seçip kalasım geldi..Ordakiler hallerinden memnun görünüyorlardı..Hiçbiri çocuklarına yük olmak istemiyordu..Maaşlarının belli kısmı oraya kesiliyor ve onla hertürlü imkan sunuluyor.Bazı durumlarda aile ortamından daha iyi olabiliyor huzur evleri..Ama her huzur evi aynı değildir muhtemel..