AKAMPÜS AĞI :   SENCEBENCE | KAMPUSWORKS | FOSBUK
Giriş yap | Üye ol
222 kişi Akampüs'te

AktüaliteGüncel PolitikaNE DEMİŞTİ AZİZ NESİN BU ÜLKENİN YUZDE 60 I APTAL MI.?
spa26
Orta Doğu Teknik Üniversitesi

NE DEMİŞTİ AZİZ NESİN BU ÜLKENİN YUZDE 60 I APTAL MI.?

AZ BİLE DEMİŞ..

Forum Mesajları
akıllıbıdık
Anadolu Üniversitesi
aynen katılıyorum haklı adam kafayı çalıştırmayan bir milletiz ne yazıkki...

Forum Mesajları
_zahir_
Yurt Disi
Aziz Nesin’;in Türk halkının zekâ düzeyiyle ilgili yüzde 60 ı için olumsuz sözleri çok kez yazıldı.
Peki böyle bir laf etmeye neden gerek gördü?
Yıllar sonra o gün Aziz Nesin’;in yanında olan Müjdat Gezen’;den aslında bunun bir hakaret değil, hiciv olduğunu dinledim.
Olay şöyle…; Aziz Nesin, Nasrettin Hoca için topluluk önünde konuşmaktadır.
Kalabalıktan biri, Aziz Nesin’;e, Nasrettin Hoca’;nın torunları olan bizlerin de nükte zekâmız olduğunu söyleyebilir misiniz? diye sorar.
Aziz Nesin’;in bir süredir Türkiye’;deki siyaset dönüşümü nedeniyle öfkesi burnundadır.
Hayır der, Türk milletinin yüzde 60′;ının zekâ seviyesiyle ilgili o malum olumsuz söylemde bulunur.
Bir uğultu duyulur. Ortam gerilir.
Dışarı çıktıklarında Müjdat Gezen Aziz Bey, neden böyle bir şey söylediniz? der.
İşte Aziz Nesin’;in cevabı:
Aslında yüzde 92 diye geçti içimden…; Ama ağzımdan yüzde 60 çıktı…;
Yani konu, 1982 Anayasası’;nın yüzde 92 oyla kabul edilmesi.
Bir kara mizah…;
(http://www.oyunfps.com/aziz-nesin/)

Forum Mesajları
piktorya
Trakya Üniversitesi
her seçimden sonra anılmak onun kaderi sanırım. tek bir kitabını, yazısını bile okumamış insanların bir cümlesini alarak evirip çevirmesiyle anılır oldu. demiş, ne olmuş demişse? evet çıkararak kanıtlanmadı mı bu sanki? onu bu cümleyle anacağınıza kitaplarını okuyun, zannımca bunu isterdi ki bu cümlesinin böyle kullanılıyor olduğunu görseydi sanırım daha can yakan bir cümleyle bizi yerimize oturturdu. :)

Forum Mesajları
kebur
Yurt Disi
TEK CEVABIM ANDIMIZ.

Türküm, doğruyum, çalışkanım,
İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

"Ne mutlu Türküm diyene!"
Radio of Frigate
bu sozu cok cok cok uzun zman once yıne aynı forum konusuna yazdıgım gıbı ..........
soylenen sozun ne zaman soylendıgı dıkkate alınarak yorum yapılmasında fayda goruyorum. gecmıs bır tarıhte soylenmıs bır sozu kalkıp su zamana mal etmek akıl ısı degıl.

ewetcıler kazandı dıye eewetcılerın bu sozun arkasına sıgınarak forum meydanlarından naralar atmasını yadırgamıyorum (!) ama soyle enıne boyuna dusunuldugunde herkesın ıstedıgı bır sıyası partı rejım anayasa ulke olsaydı o zman da azız nesının bu sozu akıllarına gelırmıydı. bu cok uc bır ornek boyle bısey olmaz zaten de . burda asıl soylemek ıstedıgım soylenen sozun tarıhte yer etmıs bır durusu bır cuk dıye oturmuslugu vardır.
netıcede: kısılerı olayları bahse konu tarıhe gore yargılama taraftarıyım.objektıflık budur.
sızınkı ıse subjektıflık.... her zaman kı gıbı.
felaa
aziz nesini ve eserlerini çok sevenlerdenim fakat sadece bu cümleyle anılmasından rahatsızlık duyuyorum

biri de böyle demiş işte;

"türk halkının %60'ı aptaldır" dedi aziz nesin evet. kalan 40'ı da sadece bu lafı ezberleyip adamın hiç bi kitabını okumadığı için aptaldır.

Forum Mesajları
tutkigecedir_
Karadeniz Teknik Üniversitesi
şimdi alttaki arkadaş ve geri kalan din kardeşlerim...konuşmaya başlamadan evvel dolaptan su istiyorum..hımm...peeki...şimdi alttaki hacım demişsinki...hyhuıjhksbhdfmdödö...ondan sonra hklnlnöööööökjöön anlamıyorum sizi..KİH...:0)....şimdi bi halkın aptal olmadıını savunmak çokmu anti realist bi tavırdır..ulan o aziz dangozu ortaya bi zoka attı hepiniz yuttunuz haa yaladınız yuttunuz hatta haala yemeklerin arkasına o zokayı yeyip bunu ananevi bi aktivasyon haline getiren adam var...BU HALKIN 100 DE 60 I APTAL.....HANIM BEZİ UZAT AIZIMI SİLECEİM..vs..hehehe ooolum bakın ben heryerde derim Bİ KİTLEYE MAL DİYEN ADAM MALIN ÖNDE GİDENİR...ondaki komplikasyonlar mallık denilen illete delalettir..git doktora İLERLEMİŞ MALLIK tanısı koyacaktır...ve o illeti zaman bile tedavi edemez.otayamaz..(biliyosun 3 büyük ilaç var onların dışındakiler tıbbi uydurma...1 SOAN..2 SARIMSAK 3 ZAMAN....AMA 15.YY DAN BUYANA HAA..!:0))))hehehe şaka lan şaka zamanın her türlüsü ilaçtır..ve mide tarafından çabuk emilim gösterir...neyse..)..:0))...kitleler aptallık örnei sergilemez o kitleyi yargılayanlar aptallık görselliii arzedebilir tabi o onlara kalmış bi hadise...yığınların sempatisini kazanamayan ve kendini kitleye indirgeyemeyen ayakları havada olan politik kurumlar kuruluşlar..vs ler MALLIK sergiler...mesela ben hep derim chp mallıkta devre kaybıdır..bak hem mal hem devre kaybı...kardeşim niçe derki:..halk cahilse o halk üzerinden en demokratik seçim şeklinide uygulasan o demokratik bi seçim olma nitelii taşımaz cahil halka oy kullandırmak kitap okumasını bilmeyen adama hangi kitap türünü seversin işaretle..demek kadar ahmaklıktır ve bu halk üzerinden seçime girmek kazanmak bilmem naapmakta barbarlıktır...der..ona göre

Forum Mesajları
Sprit_Fire
Marmara Üniversitesi
Düşündümde savunmaya geçenler sanırım kendilerini aptal kısmında görüyor :):):) kendinizi öyle görüyorsanız savunmanız çok normal ;D ama sizinde bildiğiniz bir gerçeği inkar etmeniz ne diye onu anlamıyorum ;D

Forum Mesajları
^^tusem^^
Çukurova Üniversitesi
konuyu açan zatı muhterem sen %60 ta mı yoksa %40 ta mısın??? merak etttim doğrusu :)
zeyneepp
bide bide bide zaman zaman hepmizin aptallaştıgı anlar olur ki ne var ki bunda ...:)))