Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Freelance Çalışmaya Başlamadan Önce Düşünmeniz Gereken Çok Önemli 7 Madde

2405 kez okundu
04 eylül 2015 cuma

Freelance, yani serbest çalışmak aslında herkesin hayallerinden biri. Ancak o kadar kolay ve o kadar zevkli olmayabilir, hatta size uygun olmayabilir.

Gelin karşılaşabileceğiniz bazı durumları sıralayalım.

1

Freelance çalışanların en büyük yanlışlarından biri, işe başlarken kendi işinin patronu olabileceklerini düşünmeleridir. Hayır, hatta bir tane değil iş yaptığınız kadar fazla ayrı patronunuz olacaktır.

2

Bir işyerinde çalışırken, iş dışında kendinize ait vaktiniz vardır. Freelance çalışırken ise hayatınızın her anında size bir revize gelebilir, ekstra iş gelebilir. Çalışmayı, hayatınızın sıradan bir parçası olarak görmek zorundasınızdır.

3

İktisat ve ekonomiyi sevmeseniz bile anlamanız gerekecektir. Freelance çalışırken, ticaret yapar gibi bir geliriniz olur. Ayın birinde maaşınız yatmaz, kimi ertelenir, kimi geç yatar. Planlarınızı çok değişken biçimde kurmalısınızdır.

4

İnternetten soğuyabilirsiniz.

Evet önceden bir blogunuz veya kişisel hesaplarınız sadece eğlence için kullanılırken, şimdi onlarca farklı işyerinden insanlar, yani size işverenler sizi takip etmektedir, özgürlüğünüz kısıtlanır.

5

Bir ofiste çalışırken dahi belli işleri yapmama özgürlüğünüz vardır.

Ancak freelance çalışırken, aslında tam tersi gibi gözükse de, genelde işleri sevmeseniz de kabul etme durumlarınız oluşabilir.

6

Her işin insanı olmak zorunda kalırsınız.

Eğer yazarsanız aynı zamanda tasarımcı, eğer yazılımcıysanız aynı zamanda satışçı gibi pozisyonlara uygun görevleri yapmak sizin için sıradan olacaktır.

7

Tamamen özgür ama bir o kadar da yalnız olacaksınız.

Herkesin gittiği bir partiye gidemeyecek çünkü evde bitirilmesi gereken işlerle uğraşacaksınız. Herkesin sevdindiği Cuma akşamı, sizin belki de en yoğun geceniz haline gelecek!

Etiketler: