Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Karın Doyuran Eğitim - Gastronomi

3434 kez okundu
25 şubat 2016 perşembe

Gastronomi, kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmadır. Yenilebilir tüm maddelerin, hijyenik olan ama sağlığa uygun olması gerekmeyen şekilde azami damak ve göz zevkini amaçlayarak sofraya, yenmeye hazır hale getirilmesine kadar olan süreç gastronominin çalışma konusudur.

Gastronominin keyifli yeme-içme ve bunun da dijitalleşen dünyada sosyal medya kanalları vasıtasıyla günlük hayatımıza daha fazla erişmesi sonucu üniversitelerin mutfak sanatı ve gastronomi eğitimleri ile ilgili bölümlerinde de artış yaşanıyor. Türkiye’de 3 önemli üniversitenin gastronomi ve mutfak sanatları lisans bölümleri ile ilgili özet bilgiler:

GAZİ ÜNİVERSİTESİ
Gastronomi ve mutfak sanatları alanında önde gelen üniversite, 4 yıl boyunca teorik ve pratik derslerden oluşan kapsamlı bir müfredata sahip. Yiyecek ve içecek hizmetleri, baharat ve kahve kültürü, Osmanlı mutfağı, tatlı ve pasta sanatı gibi birçok dersin yer aldığı programda ayrıca mesleki yabancı dil eğitimi de veriliyor.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
Gastronomi ve mutfak sanatlarında iddialı. Türk mutfak kültürüne önem veren bir ders içeriğine sahip. Gastronomi tarihi, yemek ve mitoloji gibi teorik derslerin yanı sıra Osmanlı ve uluslararası mutfakların denendiği pratik dersler de bölüm müfredatında bulunuyor. Öğrenciler ayrıca mesleki yabancı dil eğitimi de alıyor.

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
Gastronomi, yiyecek ve içecek tarihi gibi teorik derslerin yanı sıra, öğrenciler üniversitedeki mutfak atölyesinde Türkiye ve dünya mutfaklarından örnekler hazırlıyor. Eğitim mesleki uygulamalar ile veriliyor. İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi dillerin dışında, Çince gibi dünya mutfakları arasında önemli yer tutan kültürlerin dilleri de müfredatta bulunuyor.


Bunun yanı sıra yurt dışında nam salmış bazı ilgili akademi ve okullar ise şunlar :
Teksas Mutfak Akademisi Le Cordon Bleu- Teksas/ABD
Johnson & Wales Üniversitesi- Providence/ABD
İtalyan Mutfak Sanatları Enstitüsü (ICIF)- Piyomonte/İTALYA
Amerika Mutfak Sanatları Enstitüsü (CIA)- New York/ABD
Ferrandi Fransız Mutfak Sanatları Okulu-  Paris/FRANSA
Westminster Kingsway College- Londra/İNGİLTERE