Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Gediz Üniversitesi'nden Kuş Cenneti'ne Genç Koruma

3494 kez okundu
29 ocak 2016 cuma

İzmir'in önemli vakıf üniversitelerinden birisi olan Gediz Üniversitesi, ismini aldığı Gediz Nehri Deltası ve İzmir Kuşcenneti için TEMA Vakfı ile el ele verdi.

Buna göre İzmir Kuşcenneti ve bu doğa harikasının yer aldığı Gediz Nehri Deltası için güçbirliği yapıldı. Bu kapsamda öncelikle TEMA Vakfı İl Temsilcisi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gaye Güngör öncülüğünde çevre dostu öğrenciler tarafından Gediz Genç Tema Topluluğu kuruldu. Onlara en büyük destek, TEMA gönüllüsü olarak Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik’ten geldi.

TEMA’nın dışında Greenpeace ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) bünyesinde hem yurtiçinde hem de yurtdışında çeşitli projelerde yer alan Yrd. Doç. Dr. Güngör, Ramsar Sözleşmesi ile uluslararası koruma altındaki bölgenin gelecek nesillere aktarılması için gönüllü görev alacaklarını ve bilimsel projeler yürüteceklerini açıkladı. Yrd. Doç. Dr. Güngör, “Bu doğa harikasının korunarak yarınlara ulaştırılması gerekiyor. Bunun için de öncelikle bölge halkının burayı daha çok sahiplenmesi sağlanmalı. Gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle ilk etapta farkındalık oluşturup, başta çevre sakinleri olmak üzere tüm İzmir’i burayla bütünleştirmek, sonrasında da bazı bilimsel katkılarda bulunmayı hedefliyoruz. İlk çalışmalarımızı önümüzdeki günlerde başlatıyoruz” dedi.

Bu bölge bizim evimiz

Yrd. Doç. Dr. Gaye Güngör ile TEMA Vakfı İl Temsilciliği Danışma Kurulu Başkanı Dr. İsmail Okçay, TEMA Vakfı Proje Uzmanı Özlem Katısöz ve TEMA Vakfı İl Temsilciliği Danışma Kurulu Üyesi Fatma Demirci’nin teşekkür plaketi sunduğu Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik de Gediz Nehri Deltası için her türlü çalışmaya hazır olduklarını ifade etti. Prof. Dr. Çevik, “Üniversitemizin bulunduğu ve ismini aldığı bölgeye sahip çıkmak öncelikle bize düşer, çünkü burası bizim evimiz. İzmir Kuşcenneti’ni korumak, daha da güzelleştirmek amacıyla seferber olacağız, ne gerekiyorsa yerine getireceğiz. Bunu yaparken gençlerimize doğa sevgisi ve çevremizi koruma bilinci de aşılamış olacağız” diye konuştu.