Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Güncel Duyuru ve Eğitim Haberleri 30 Kasım 2016

4516 kez okundu
30 kasım 2016 çarşamba

UNESCO - L’OREAL Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları 2017

UNESCO'nun iki küresel önceliğinden biri olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kavramının Doğa Bilimleri Sektörü kapsamındaki en güçlü örneklerinden birini UNESCO ve L'Oreal arasındaki işbirliği oluşturmaktadır. UNESCO-L'OREAL ortaklığında uluslararası "For Women In Science" programının bir uzantısı olan "Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları" ulusal programı, 2003 yılından itibaren Türkiye'de başarı ile yürütülmektedir. 2013 yılından itibaren ise Milli Komisyon ve L'OREAL Türkiye işbirliği ile ülkemizdeki bilim kadınlarının bilimsel çalışmalara teşvik edilmesi maksadıyla burs verilmekte olup, bu doğrultuda 2017 yılında da burs verilmesine karar verilmiştir.
 Burs kapsamında Yaşam Bilimleri (Biyoloji, Biyokimya, Biyofizik, Biyoteknoloji, Farmakoloji ve Fizyoloji) ve Malzeme Bilimleri (Taneli Malzemeler, Polimerler, Camlar ve Seramikler, Kompozitler, Biyomalzemeler, Nano-malzemeler, Özel Tasarlanmış Yüzeyler, Fotonik Kristaller; Yoğun Madde Fiziği ve İstatistiksel Fizik) alanlarında araştırma yapmakta ve burs başvurularına ilişkin ilan yılının 31 Aralık günü itibariyle 40 yaşından gün almamış olan üçer genç kadın araştırmacı bu program çerçevesinde $ 15.000 değerinde birer yıllık burs ile desteklenecektir.
Son başvuru tarihi 30 Ocak 2017 olan "Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları"nın başvuru koşulları ve başvuru formu şu adrestedir.
 

Milli Savunma Üniversitesi’nin teşkilatı belli oldu
69 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan Milli Savunma Üniversitesi’nde teşkilatlanmanın nasıl olacağı belli oldu. Üniversitede rektörlüğe bağlı Kara, Hava ve Deniz harp okulları olacak. Ayrıca Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları da üniversite bünyesinde eğitim faaliyetleri yapacak. Üniversitede rektör, yönetim kurulu, senato ve yüksek danışma kurulu akademik yönetim organları olacak.

Araştırma görevlileri için YÖK’ten önemli karar
1 Eylül’de yayımlanan KHK ile sürekli kadroları olan 33/a’dan, geçici 50/d kadrosuna alınan araştırma görevlileri için aldığı yeni karar YÖK tarafından duyuruldu. Buna göre, doktorasını KHK’nın yayımlandığı 1 Eylül’den önce tamamlayanlar eski kadrosuna iade edilecek. Ancak doktorasını bu tarihten sonra tamamlayanlar için bir değişiklik söz konusu olmayacak.

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için öğrenim ücretleri belirlendi
YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin KHK uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerden diğer yükseköğretim kurumlarına merkezi yerleştirme sonucunda kayıt yaptıranların öğrenim ücretleri ve ödeme süreci belirlendi.     

Buna göre, ÖSYM’nin yerleştirdiği öğrenciler, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde ödemiş oldukları öğrenim ücretlerine TÜİK’in yayınladığı Ağustos 2016 dönemi TÜFE artış oranı (yüzde 8,05) uygulanarak hesaplanan ücreti, kayıt yaptırdıkları yükseköğretim kurumlarına ödeyecek.     

Öğrencilerin, ödenecek ücretin tespiti için 2015-2016 eğitim-öğretim yılına ait ödemeleri, banka dekontu, makbuz, hesap ekstresi gibi belgelerle kanıtlamaları gerekiyor.     

Belgelerini ibraz edemeyenler, ücretlerini "www.yok.gov.tr/" adresinde yer alan tabloya göre ödeyecek.  

ÖSYM'den e- sınavlarda "yüz tanıma" dönemi
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi'nde biyometrik yüz algılama ve tanımlama ünitesinin kurulduğunu belirtti. Demir, "Bu sistemde kameralar adayları tanıyor ve adaylar isimlerini ekranda gördükleri zaman sınav merkezine giriş yapıyor" dedi.

Gençler Yeni Saat Uygulaması Hakkında Ne Düşünüyor
Akampus.com twitter hesabında yaptığımız ankete göre takipçilerimizin %44 yeni uygulamadan vazgeçilerek eskisi gibi yaz ve normal saat ayarlarının geri gelmesini istiyor. Yeni saat uygulamasından memnun olanlar %31'de kalırken, benim için farketmez diyenlerin oranı da %25. ?Detaylar için tıklayın.

Etiketler: