Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Hayata oyun gibi bakmayı bırakın

2572 kez okundu
30 mart 2016 çarşamba

Sürekli rekabet amaçlı satranç oynadım. Okulda oynadım, internette oynadım, ulusal yarışmalarda oynadım. Satranç bana sabrı, azmi, eleştirel düşünmeyi, hayatın zor problemlerini ve anlarını irdelemek için gerekli olan becerileri öğretti. Satranç, daha küçükken nedensel düşünecek şekilde beynimi şekillendirdi. Vezirini şuraya oynat; rakibin filini köşeye sıkıştırırsın. Şu piyonu al, sağ tarafını zayıflatırsın. Her bir doğru hamle, beni şah mata yaklaştırdı; her yanlış adımsa yenilgiye. Satranç aynı zamanda bana “diğer” anlayışını da öğretti. Siyaha karşı beyaz. Bizim okulumuza karşı onların okulu. Her bir oyunun toplamı sıfırdı alınabilecek sadece bir puan vardı, ya paylaşılacak ya da tamamına sahip olunacak bir puan. Pastayı büyütmenin bir yolu yoktu.

On beş yaşına gelinceye, ilk cep telefonumu aldığım zamanlara kadar satrancı ciddiye alarak oynadım. Gerçek bir fayda sağlamasa da, cep telefonu bir ergen için büyük bir özgürlük simgesiydi. İyi hatırlıyorum, renkli ekranlı küçük kapaklı bir telefondu. Özgürlüğümün bir sembolü olarak gittiğim her yere onu yanımda götürdüm. Telefonumun internet erişimi yoktu, Snapchat mesajları da gönderemezdi ama içindeki tek oyunla beni sıkılmaktan kurtarabildiğini keşfettim: Tetris. Oyunun bağımlısı oldum. Bazılarına göre, Tetris başarısızlıktan duyduğunuz hayal kırıklığının vücut bulmuş halidir. Sürekli tekrar eder. Kazanmak imkansızdır. Şansa bağlıdır. Ancak bana göre, hayatın mümkün olan en gerçekçi temsili oldu.

Satranç, karşılaştırıldığında aptal bir savaş oyunu. Artık, rekabet amaçlı satranç oynamıyorum. Ancak bugün bile Tetris telefonumdaki tek oyundur. Hayatın satranç değil de Tetris olduğunun anımsatıcısı olarak uygulama listemin ilk sayfasında konumlanmıştır. Bu ayrımı dört basit noktayla netleştireceğim. Belki siz de oyunu şimdiye kadar yanlış oynadınız.
1. Hayatta, tek rakibiniz sizsiniz.
2 Hayatta işler zorlaşmaz sadece daha da hızlanır.
3. Hayatta, oyun tahtasını kontrol edemezsiniz.
4. Hayatta hiç kimse size kazandığınızı söylemez.