Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Hazırlık Sınıfını Geçemeyen Öğrencilere Müjde

4285 kez okundu
16 eylül 2015 çarşamba

ÖSYS, DGS veya Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) sonuçlarına göre, merkezi yerleştirmesi yapılan ancak zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olduğu için ilişiği kesilen öğrenciler, başvurmaları halinde Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarının birinci sınıflarına yerleştirilecek. Bunun için öğrencilerin, 15-28 Eylül arasında başvuru yapmaları gerekiyor.

ÖSYM, internet sitesinde yaptığı bir duyuruyla, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Dikey Geçiş Sınavı (DGS) veya Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) sonuçlarına göre, merkezi yerleştirme (özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlar hariç) ile yerleştirildikleri, öğretim dili tamamen veya kısmen (en az yüzde 30) yabancı dil olan yükseköğretim programlarının zorunlu hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olduğu için ilişiği kesilen öğrencilerin, başvurmaları halinde Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarının birinci sınıflarına yerleştirilme işlemlerinin ÖSYM tarafından yapılacağını açıkladı.

Başvuru Formu internette


Başvuru işlemi, 15-28 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formunu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden başvuru süresi içinde edinecek, doldurdukları Aday Başvuru Formu’nu kendi üniversitelerine onaylatacak. Adaylar başvuru süresi içinde; onaylanmış Aday Başvuru Formu ile birlikte bir Başvuru Merkezi’ne giderek elektronik olarak başvuru işlemini yapacak. Tüm il/ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri başvuru merkezi olarak görev yapacak. Başvuru merkezleri, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacak. İlgili üniversite tarafından onaylanmayan formlar Başvuru Merkezleri tarafından kesinlikle işleme alınmayacak. Başvuru merkezi görevlisi, adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmesi için adaya verecek, bilgiler doğru ise onay kodunu sisteme girerek işlemi tamamlayacak. Onay kodu girilmeyen başvurular sisteme kaydedilmeyeceği için geçersiz sayılacak. Başvuru Merkezleri, resmi iş günü ve resmi iş saatleri arasında başvuru alacak. Aday Başvuru Formları, Başvuru Merkezlerine teslim edilecek ve Başvuru Merkezince ÖSYM’ye gönderilecek. Başvuru merkezi aracılığıyla elektronik olarak yapılmayan başvurular işleme alınmayacak. Adaylar, başvuru merkezine Başvuru Hizmeti Ücreti olarak 3,00 TL ödeyecek. Başvuru işlemini yapan adaylar, yerleştirme ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacak, daha sonra program tercihlerini yapacak. Başvuru işlemini yaptığı halde yerleştirme ücretini yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından bu adaylara tercih sistemi açılmayacak.

Yerleştirme tercih için son gün, 29 Eylül


Başvuru işlemini yapan adaylar, 15,00 TL olan yerleştirme ücretini, 15-29 Eylül arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ÖSYM adına yatıracak. Yerleştirme ücreti yatırma işlemi 29 Eylül saat 23.59’da sona erecek. Yerleştirme ücretini yatırmayan adayların başvuru bilgileri iptal edilecek. Tercih işlemleri, http://ais.osym.gov.tr internet adresinden aday tarafından bireysel olarak yapılacak. Tercihlerin ÖSYM’ye ulaştığından emin olunması için ekranda “Tercihleriniz ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” ifadesinin mutlaka görülmesi gerekiyor. Başvuru Merkezlerinden veya posta, faks, elektronik posta vb. ile tercih bildiriminde bulunulmayacak. Tercih bildirimi, 29 Eylül saat 23.59’da sona erecek. Önceki yıllarda bu kapsamda tercih işlemi yapan adaylar tercih yapamayacak.
ÖSYM, adaylara tercih işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi sona ermeden tercih bilgilerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kontrol etmelerini ve tercih bilgilerinin dökümünün, yerleştirme işleminin diğer aşamalarında da gerekebileceğinden özenle saklamalarını öneriyor. 

Kaynak Hürriyet

Etiketler: Öğrenci