Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Hem İş Bulduran Hem İş Kurduran Bir Üniversite Modeli

3783 kez okundu
14 temmuz 2015 salı

Kadir Has Üniversitesi’nin yeni nesil ve girişimci bir üniversite olarak mezunlarına, akademisyenlerine ve öğrencilerine hem iş bulma hem de iş kurma anlamında destek verdiklerini söyleyen Kadir Has Üniversitesi İNEO Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü İsmail Hakkı Polat, 21. Yüzyıl itibariyle özellikle iş dünyasının dinamiklerinin değiştiğine dikkat çekti. Sadece iş bulmanın değil iş kurmanın da önemli hale geldiğini belirten Polat, ‘’21. Yüzyılın dinamiklerini iyi anlaşmış ülkeler iş kurma olgusunu pekiştirmeye, büyütmeye ve teşvik etmeye çalışıyorlar. Bu bağlamda Kadir Has Üniversitesi yeni nesil üniversite vizyonu içinde sadece iş bulduran değil aynı zamanda iş kurduran, mezunlarının kendi ayakları üzeride durup girişimcilik ve yenilikçilik dinamiklerini çok daha etkin şekilde kullanabilecekleri yeni bir mezun modeli oluşturmaya çalışıyor’’ diye konuştu.

‘HEDEFİMİZ İLK 10 ÜNİVERSİTE İÇİNDE YER ALABİLMEK’
Son beş yıldır ilk 50 içinde oldukları TÜBİTAK’ın girişimcilik ve yenilikçilik endeksinde bu yıl 47. sıradan 37. sıraya yükseldiklerini ifade eden İsmail Hakkı Polat, ‘’50 üniversitenin yer aldığı endekste en fazla sıçrama yapan birkaç üniversiteden biriyiz. Öğretim görevlisi 500-600 civarında olan üniversitelerle 100’e yakın öğretim görevlisi olan butik bir üniversite olarak aynı skala üzerinden değerlendiriliyoruz. Bu durum bizim için bir engel olsa da buna rağmen ilk 50 üniversite içinde yer aldık. Ancak 10 basamaklık bu yükseliş yeterli değil bizim hedefimiz ilk 10 okul içinde yer alabilmek’’ dedi.

TÜBİTAK’TAN 1 MİLYON LİRALIK DESTEK
Geçen yıl üniversite bünyesinde kurdukları İNEO (Inerternational and Enterpreneurship) yani Girişimcilik ve Yenilikçilik Ofisi’nin bu yıl TUBİTAK’tan aldıkları 1 milyon liralık teknoloji ve transfer desteği ile faaliyete geçtiğini söyleyen İsmail Hakkı Polat, buna hak kazanan 34 üniversiteden biri olarak vizyonlarını ve misyonlarını bu çerçevede oluşturduklarını ifade etti. Temel vizyon ve misyonlarının girişimcilik ve yenilikçilik ekosisteminin kurulması, bu alandaki farkındalığı arttırmak ve bilgili, donanımlı, becerikli bireyler yetiştirmek olduğuna değinen Polat, ‘’Sadece öğrencileri değil akademisyenleri ve mezunları da bu olgunun içine çekerek geniş bir ortam ve bütün öğretim disiplinlerimiz arasında multidisipliner bir bakış açısı oluşturmak istiyoruz’’ diyerek konuşmasını sürdürdü. İNEO’nun logosunda yer alan beşgende beş farklı renk olduğunu belirten Polat bu renklerin sanat tasarımı, iletişim, hukuk, iktisadi-idari sosyal bilimler ve mühendislik ile doğa disiplinlerini temsil ettiğini söyledi.

GİRİŞİMCİLİK VE YENİLİKÇİLİK DERSİNİ TAMAMLAYANA KOSGEB SERTİFİKASI
Girişimcilik ve yenilikçilik nosyonunu güçlendirmek için önümüzdeki yıl itibariyle KHAS 200 adıyla bütün okula açık olacak girişimcilik ve yenilikçilik dersine başlayacaklarını kaydeden Polat, ‘’KOSGEB ile yeni bir iş anlaşması imzalamak üzereyiz, bu dersin farkı bu alanda olacak. Dersi başarıyla tamamlayan öğrenci ve mezunlara KOSGEB sertifikası verilecek. Bu sertifikayı alan öğrencilerin KOSGEB’ten 100 liraya kadar belli bir kısmı hibe olmak üzere faizsiz iş kurma kredisi alma şansı olacak. Yüzde 30’u veya 40 ‘ı hibe olacak kredinin kalan kısmı uzun yıllar içinde geri ödenebilecek’’ dedi. Bu kredinin, üniversitenin herhangi bir bölümünden bu dersi alarak mezun olmuş bir öğrencinin mezuniyetten hemen sonra kendi şirketini kurabilmesi için büyük avantaj olacağını söyleyen Polat, ‘’Bu uygulama girişimcilik nosyonunu daha belirgin hale getiren girişimci ve yeni nesil üniversite olma vizyonumuz açısından çok önemli bir adım’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak İha

 

Etiketler: Üniversite İş