Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Her Öğrencinin Hayalindeki 10 Üniversite Şehri

7219 kez okundu
07 mayıs 2015 perşembe

Her öğrencinin yeniden okumak isteyeceği, hayallerini süsleyen üniversiteler ve onları barından şehirleri sizler için listeledik. Üstelik listede Türkiye'den de bir şehir bulunuyor!

Günümüzde her şehre en az 1 üniversite düşse bile "üniversitelilerin şehri" olmak bambaşka bir şey. Yaşanılası üniversite şehirlerini keşfedin...

Dünyada ve Türkiye’de üniversitelerin sayısı hızla artarken kaliteli eğitimin yanı sıra öğrencilerin keyifle ve kendilerini rahat hissederek yaşayabileceği kentlerin sayısı çok fazla değil. Üniversite öğrencilerine sundukları olanaklarla üniversite şehri olarak tanımlanmış 10 kenti keşfedin.

1. Londra
Avrupa'nın en büyük kenti olan Londra, dünyanın en iyi üniversitelerine de ev sahipliği yapmaktadır. İngilizce öğrenimi ve üniversite eğitimi için dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle dolup taşan şehre, öğrenci kenti demek hiç de yanlış olmaz.

2. Paris
Öğrencilik hayatının en güzel yaşanacağı şehirler listesinin başında yer alan Paris, kültürel zenginliği ve yaşam kalitesiyle yerini hak ediyor. Dünyanın en iyileri listesinde tamı tamına 17 üniversiteyle yer alması bile takdire şayan.

3. Boston
Üniversite şehri olan Boston; MIT, Harvard, Massachusetts, Boston ve Northeastern Üniversiteleri gibi dünyaca ünlü eğitim kurumlarına ev sahipliği yapıyor. Dinamik yaşamı ve kaliteli eğitimi ile Avrupa’dan Hindistan’a kadar dünyanın pek çok ülkesinden öğrenci çeken Boston, üniversite eğitiminin yanı sıra dil eğitimi almak isteyenler için de ideal bir şehir.

4. Sidney
Dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesi arasına girebilmeyi başarmış Sydney Üniversitesi ve başka üniversiteleri de içinde barındıran şehir dünyanın birçok ülkesinden genç öğrencileri kendine çekmekte. Sadece Sydney Üniversitesi’nde 147 milletten 10 bin öğrenci eğitim görüyor desek yalan olmaz. Bir de Sidney’in dünyaca ünlü nefis plajlarını düşünün… Daha ne diyelim!

5. Münih
Öğrenci sayısına göre Almanya’nın en büyük üniversitesi Münih Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehir yabancı ve yerli binlerce öğrenciyi bünyesinde barındırır. Yedi büyük kütüphane, 49 şehir kütüphanesi, 45 müze ve 85 bin öğrencinin eğitim gördüğü 11 üniversite ve kolejin yer aldığı şehirde öğrencilerin sanatsal faaliyet ve eğlenceleri için 42 tiyatro, üç opera, dünyaca ünlü üç orkestra ve doksana yakın sinema salonu bulunuyor. Bundan iyisi can sağlığı!

6. Singapur
Asya ülkeleri arasında okuma-yazma oranı en yüksek olan Singapur’da pek çok sanat okulunun yanı sıra teknik ve özel okul bulunuyor. Şehir 5 üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Şehir, öğrenci yaşam standardı ve eğitim kalitesiyle son dönemde yapılan araştırmalarda yaşanılabilir üniversite şehirleri listelerinin üst sıralarını kapmış durumda.

7. Heidelberg
Avrupa’nın en eski üniversitlelerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehir, dünyanın birçok ülkesinden üniversite öğrencilerini barındırdığı için neredeyse kosmopolit bir yapıya sahip denilebilir. Stuttgart ve Frankfurt şehirleri arasında bulunan Heidelberg sakin bir yaşam ve ders çalışmayı seven öğrenciler için birebir.

8. Nancy
Fransa'nın Lorraine bölgesinde yer alan bu küçük kent üniversiteler şehri olarak da bilinir. Strazburg ile Paris'in bağlantı yolunda yer alan Nancy Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar.

9. Bouremouth
İngiltere’nin güneyinde yer alan şirin mi şirin bir tatil kasabası olan Bournemouth’u şehirdeki tek üniversitesi ve dil okullarındaki öğrenciler sayesinde tam bir üniversite kenti olarak tanımlayabiliriz. Üniversite kampüsü dışındaki hayatta da birçok ülkeden öğrenciye rastlayacağınız şehirde, öğrencilerin buluşma noktaları publar ve rıhtım yakınındaki büyük kütüphanedir.

10. Eskişehir
Ülkemizin en köklü ve kaliteli eğitim yapan kurumlarından bir olan Anadolu Üniversitesi’nin bulunduğu şehir, öğrencilere yaklaşımı ve bulundurduğu konaklama olanaklarıyla Türkiye’nin üniversite şehridir. Bunda mevcut belediye başkanının Anadolu Üniversitesi’nin eski rektörlerinden biri olmasının da payı oldukça büyüktür. “Acaba yanlışlıkla Amsterdam’a mı geldim?” dedirtecek Porsuk Çayı’ndaki tekne turları, yemyeşil devasa parklarıyla daha önce görmemiş olanları şaşkına çeviren kentte, üniversite kampüslerine yakın alanlar adeta öğrenci yerleşkesi gibidir.

http://www.canlihaber.com/her-ogrencinin-hayalindeki-10-universite-sehri-78003h.htm

Etiketler: