Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

İkinci Öğretimlere Burs Veriliyor Mu?

7176 kez okundu
28 temmuz 2015 salı

Tercih sonuçları açıklandı 2. öğretim kazanan öğrencilere burs çıkar mı KYK başvuru şartlarına göre evet.

BAŞVURU ŞARTLARI
2015–2016 ÖĞRETİM YILI YURT İÇİNDE OKUYAN ÖNLİSANS / LİSANS, ÖZEL YETENEK, MASTER, DOKTORA, EK KONTENJAN ÖĞRENCİLERİ İÇİN BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURUSU
ÖNEMLİ UYARI

BAŞVURUNUZU YAPMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMALARI MUTLAKA OKUYUNUZ.
BURS NEDİR?
Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır. İkinci Öğretimlere Burs Veriliyor mu KYK Başvuru

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?
Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim yapan Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.
Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER
Önceliklere ait belgelerin (Şehitlik ve Gazilik Belgesi, Sağlık Kurulu Raporu, Milli Futbolcu Belgesi, Terörle Mücadeleden Dolayı Köyleri Boşaltılanlara Ait Belge) 24 Kasım 2015 tarihine kadar Kurumumuza gelmiş olması gerekmektedir.

ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER ve İSTENEN BELGELER
1 – Şehit veya Gazi çocukları – İlgili kurumdan alınacak belge
2 – Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler – Sağlık Kurulu Raporu
3 – Anne babası ölmüş olanlar – T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.
4 – Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar – T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından teyit edilmektedir.
5 – Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar – Darüşşafaka kurumundan teyit edilmektedir.
6 – 12/05/2011 tarihli ve 27932 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrencilere aylık burs tutarı kadar (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç) – T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığından alınacak belge, Milli Futbolcular için Futbol Federasyonundan alınacak belge
7 – 12/04/1991 tarihli ve 20843 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 nci maddesi (ı) bendi; “Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir” hükmü kapsamında olanlara – Öncelik belgesinin mülki amir (illerde Vali, ilçelerde Kaymakam) imzalı olması gerekir.
8 – 2015-2016 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’ e giren öğrenciler – ÖSYM den teyit edilmektedir.
9 – 2015-2016 öğretim yılında yükseköğrenim öğrencisi olarak Kurumumuza başvuran ve 13.05.2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle babası vefat eden öğrenciler – T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.

Kaynak Mebpersonelleri