Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

İl İl Burs Veren Vakıflar

58701 kez okundu
21 haziran 2016 salı

Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin yaklaşık %70'i aileleri ile yaşadıkları şehrin dışında bir şehirde okuyorlar. Yani sadece şanslı %30'luk bir grup akademik hayatlarını aileleri ile sürdürebiliyor. Dolayısıyla "gurbet"teki bu büyük çoğunluk ya yurtlara yerleşiyor (devlet veya özel) ya da ev kiralıyorlar. Son araştırmalara göre öğrenci evinde kalanların sayısı yurtlarda kalanların yaklaşık altı katı. Barınma maliyetlerinin üstüne bir de yeme-içme ve temel ihtiyaçlar da eklenince pek çok öğrenci eğitim hayatı boyunca maddi sıkıntı çekiyor. Devletin sağladığı KYK bursları ve öğrenim kredileri dışında öğrencilerin çalışmadan kaynak yaratabilecekleri tek başlık ise burs. Türkiye'de öğrencilere burs veren bir çok vakıf, kurum ve kuruluş var. Bunların bazıları sadece o şehirdeki öğrencilere burs veriyor, bazıları ise Türkiye'nin tamamındaki öğrencilere destek olabiliyor. Bu vakıflara internetten tek tek erişmek mümkün, ama il il burs veren vakıflar diye düşündüğünüzde toplu bir liste bulmak kolay değil. İşte bu amaçla bu listeyi oluşturduk.
 

Burs Veren Vakıflara Internetten Başvuru Yapmak

Burslara başvuracak adaylar için de farklı alternatifler söz konusu. Bazı vakıf veya kurumlar özel koşullar da talep edebiliyor. Mesela ebeveynlerinden birini kaybetmiş olmak, spesifik olarak belli bir bölümde okumak, belli bir ilin nüfusuna kayıtlı olmak gibi çeşitli kriterler öğrencilerin karşısına çıkabiliyor. Ayrıca her bursun farklı başvuru dönemleri ve süreçleri de olabiliyor. Bazı burs başvurularında sadece evrakla veya online olarak başvuru yapılırken, bazı kurumlar mülakata katılımı zorunlu tutuyor. Bu arada bu bursların çoğuna artık internetten başvurmak mümkün. Tabi bazıları hala yazılı şeklide ıslak imzalı evrakları da talep edebiliyor.

Ancak şunu söyleyebiliriz ki, Türkiye'de öğrencilerin burssuz kalması da çok kolay değil. Bursveren kurum sayısı ve toplam burs miktarı her sene artış gösteriyor. Bu habermizde burs veren vakıfları sizler için il il listeledik. Toplam 79 ilde 2956 adet burs veren vakıfa aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.
 

Burs Veren Vakıflar Listesi

Aşağıdaki şehirler bazında alfabetik olarak listelenmiş şekilde burs veren vakıfları görebilirsiniz.

A

ADANA, ADIYAMAN, AFYONKARAHİSAR, AĞRI, AKSARAY, AMASYA, ANKARA, ANTALYA, ARDAHAN, ARTVİN, AYDIN

B

BALIKESİR, BARTIN, BATMAN, BAYBURT, BİLECİK, BİNGÖL, BİTLİS, BOLU, BURDUR, BURSA

Ç

ÇANAKKALE, ÇANKIRI, ÇORUM

D

DENİZLİ, DİYARBAKIR, DÜZCE

E
EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR

G

GAZİANTEP, GİRESUN, GÜMÜŞHANE

H
HAKKARİ, HATAY,

I-İ

IĞDIR, ISPARTA, İSTANBUL, İZMİR,

K
KAHRAMANMARAŞ, KARABÜK, KARAMAN, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRIKKALE, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KİLİS, KOCAELİ, KONYA, KÜTAHYA

M
MALATYA, MANİSA, MARDİN, MERSİN, MUĞLA, MUŞ

N
NEVŞEHİR, NİĞDE

O
ORDU, OSMANİYE

R

RİZE

S-Ş
SAKARYA, SAMSUN, SİİRT, SİNOP, SİVAS, ŞANLIURFA

T
TEKİRDAĞ, TOKAT, TRABZON

U
UŞAK

V
VAN

Y
YALOVA, YOZGAT

Z
ZONGULDAK

Etiketler: Burs