Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

İngilizceden Sonra Öğrenebileceğiniz 5 Yabancı Dil

10398 kez okundu
08 temmuz 2017 cumartesi

Dünya üzerinde 500 milyondan fazla insanın konuştuğu İngilizce eğitimde, iş hayatında, seyahatte, sağlıkta ve daha birçok alanda bilinmesi gereken, zaruri bir dil oldu artık. Her ne kadar ülkemizin İngilizce seviyesi (EF English Proficiency (EPI) İngilizce Yeterlilik Endeksi’nde) diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük olsa da, İngilizce bilgisi çokça aranan bir özellik. Ancak, artık yabancı dil bilgisi olarak İngilizce tek başına yetmiyor. Uluslararası etkileşimin ve iletişimin hızla gelişmesinden dolayı ve küresel dengelerin zamanla değişmesinden dolayı, İngilizcenin yanında öne çıkan ve popüler hale gelen diller var.

Yaz tatilinin de henüz başlamasıyla birlikte, bu yaz tatilinde kariyeriniz, eğitim hayatınız ve kültürünüz için İngilizceden sonra hangi dili öğrenmeye başlayabilirsiniz? İngilizceden sonra öğrenebileceğiniz, en popüler 5 dili sizler için sıraladık:

  • Mandarin (Çince): Dünyanın en kalabalık ülkesinde, 300’den fazla dil konuşulmakta, ancak bunların içinde Mandarin lehçesi dünyanın, 850 milyon insan ile, en çok konuşulan dili. Çinin kalabalık bir ülke olmasından ziyade, son yıllardaki ekonomi, siyasi, askeri konularda süper güç konumuna gelmesi, Çincenin kariyer açısından son derece önemli hale gelmesini sağladı. Üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezleri, büyükelçilik ve konsolosluk, halk eğitim merkezleri veya özel kurslar ile veya online olarak Çince öğrenmeye başlayabilirsiniz.
  • Rusça: Geçmişte Asya ve Doğu Avrupa’nın en güçlü ülkesi olan Rusya, artık ABD ile birlikte yeniden süper güç konumunda. Özellikle enerji sektöründeki yeri ve siyasi gücü, Rusçayı dünyada önemli bir dil haline getirdi. Farklı alfabesi ve yapısıyla zor görünse bile, oldukça eğlenceli bir dil.
  • Arapça: Asya’dan Afrika’ya kadar büyük bir coğrafyayı kaplayan Arap dünyası enerji, ticaret, hatta teknoloji sayesinde dünyanın en zengin toprakları. Türk yatırımcıların ve iş adamlarının son derece aktif olduğu Arap ülkeleri, eğitim görmek ve kariyer yapmak için en uygun ülkelerden.  
  • İspanyolca: İspanyolcanın sadece İspanya ve çevresinde konuşulduğu sanılıyor ancak dünya üzerinde 400 milyondan fazla insan İspanyolca konuşmakta. İspanya’da, Güney Amerika’da ve ABD’nin güney eyaletlerinde en çok konuşulan dil olan İspanyolcayı öğrenerek, özellikle ABD’nin güney eyaletlerindeki şirketlerde ve okullarda yeni iş fırsatları elde edebilir, yeni bir hayat kurabilirsiniz.
  • Almanca: Avrupa Birliği’nin bel kemiği olan ve Avrupa’nın ekonomik ve siyasi açından en güçlü ülkesi olan Almanya, özellikle mühendisler için gözde bir ülke. Sanayisiyle ve ekonomisiyle öne çıkan Almanya, eğitim ilişkileri ve çalışan profiliyle ülkemize oldukça yakın ve samimi bir noktada. Özellikle mühendislik ve teknoloji bilgi birikimi açısından Almanca son derece büyük önem taşımakta. Ayrıca Avusturya, İsviçre, Belçika ve Lüksemburg gibi çevre ülkelerde de konuşulan Almanca, Avrupa’nın en önemli dillerinden biri.