Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

Instagram, Snapchat’i mi kıskandı?

8646 kez okundu
12 ağustos 2016 cuma

Geçtiğimiz aylarda kurulduğu 2010’dan beri ilk kez logosunu değiştiren Instagram, son zamanlarda özellikle gençlerin çok yoğun olarak kullandığı uygulama olan Snapchat’e benzer bir özellik ortaya çıkardı. Uygulama içinde son zamanda birkaç değişikliğe giden Instagram’ın bu özelliği kullanıcılarına Snapchat’i anımsattı.  Hal böyle olunca da birçok kullanıcı arasında ‘Instagram, Snapchat’i mi kıskandı?’ söylentileri oldu. Böylece bazı kullanıcılar Snapchat’e sadık kalıp paylaşımlarını Snapchat uygulaması üzerinden yaparken diğer kullanıcılar ise Instagram’ın bu yeni özelliğine bayılmış görünüyor.

Adına Instagram Stories veya Türkçe adıyla Instagram Hikayeleri verdiği yeni uygulama içi özelliğiyle instagram son zamanlarda sosyal medya hesaplarında en konuşulan konular arasında yer aldı.

Peki Instagram Stories nasıl kullanılıyor?

Instagram’a bir yandan normal şekilde fotoğraflarınızı yüklemeye devam ederken bir yandan da aynı Snapchat’te olduğu gibi paylaştığınız fotoğraflarınızla kendi hikayenizi oluşturabiliyorsunuz. Böylece instagrama giriş yapan üyeler sol üst bölümden rahatça fotoğraf/video hikayelerini paylaşabilecek. Aynı zamanda paylaştıkları fotoğraf/videolar 24 saat içinde hikayeler bölümünden kayboluyor. Instagram üyeleri paylaştıkları fotoğraf/videoları hem telefonlarına kaydedebiliyor hem de instagram profillerinde paylaşma imkanı buluyor. Fotoğraf/videoların üstüne hikayeler yazabiliyor, emojiler ve efektler yerleştirilebiliyor. Bununla birlikte instagram kullanıcı, Instagram Hikayeleri’nde paylaştıkları fotoğraf/videolara kimlerin baktıklarını görebilecek. Tabi ki stalkerlar için bu üzücü bir haber olsa da yeni özelliği ile Instagram daha çok konuşulacak gibi duruyor.                      

Bu yeni özelliğin dayanağı olarak Instagram kullanıcılarına şöyle diyor; bu özellikle birlikte kullanıcılar bundan böyle “aşırı paylaşım yapma endişesi” taşımayacaklar. Birçok paylaşım yaparak bunları takipçileriniz ile paylaşabileceksiniz. Instagram da profilime kim bakmış diye düşünürken bu paylaştığınız fotoğraf/videolara kimlerin baktığını da kolayca öğrenebileceksiniz.

Bu ve buna benzer birçok özelliği ile hayatımızın büyük bir kısmını kapsayan yemeğimizi yemeden önce hemen fotoğrafını çekip paylaştığımız bu fotoğraf/video paylaşma platformu 6 Ekim 2010’da kuruldu. Ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma imkanı sunan bu platform Kevin Systorm ve Mike Krieger tarafından kuruldu. İlk haftasından 200 milyon kullanıcıyla buluşan Burbn bugünkü adıyla Instagram 3 ay sonra 4 milyon kullanıcıya ulaştı.2012’de ise 30 milyon kullanıcıya ulaşmayı başardı. Bu da demek oluyor ki; sevilen, kullanılan bir uygulama olan Instagram’ın değeri gün geçtikçe artıyordu ve değeri 50 bin dolardan 500 bin dolara kadar fırlamış durumdaydı. Nisan 2012 yılında ise en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook 1 milyar dolara satın alarak geliştirdi. Facebook satın almadan önce 30 milyon kullanıcı olan Instagram, 2016 yılı itibariyle 500 milyon kullanıcıya ulaştı. Her geçen zamanda köklü değişikliklere imza atan instagram ilk önce mayıs ayında, 2010’dan beri ilk kez logosunu değiştirmişti. İçeriğine farklı filtreler koyarak daha da kullanıcılarını sevindirmişti. Kimileri instagramın bu yeni halini beğenmese de bazılarının da çok hoşuna gitmişti. Kısa zamanda alışılan logosundan sonra birde yeni bir özellikle geçtiğimiz haftalarda karşımıza çıkan instagram yine bu özellikle de oldukça sosyal medya yankı uyandırdı.

Etiketler: İnstagram Snapchat