Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

IPhone 7'ye Vereceğiniz Para İle Neler Yapabilirsiniz?

13582 kez okundu
10 eylül 2016 cumartesi

IPhone 7 Fiyatı Belli Oldu! IPhone 7 Kaç Para Olacak?

Apple geçtiğimiz günlerde aylardır merakla beklenen lansmanını gerçekleştirdi ve iPhone 7, iPhone 7 Plus ve Apple Watch 2, AirPods gibi yeni cihazlarını tanıttı. Suya ve toza dayanıklılık, A10 Fusion işlemci, daha uzun ömre sahip pil gibi yeni özellikleriyle gelen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus 9 Eylül’den itibaren ön siparişe çıktı. Türkiye’ye ise Ekim ayında gelmesi beklenen iPhone 7’nin Türkiye fiyatının 3250 lira, iPhone 7 Plus’ın ise 3700 lira civarında olması bekleniyor.

Fiyatlar içinde %28 ÖTV, %18 KDV, %8 bandrol, %11 ithalatçı ve bayii payı vergilerinin de dahil olması, özellikle akıllı telefon fiyatlarında yurtdışındakiler ile aramızda bir uçurum oluşturuyor. Peki, gerçekten bir telefona sırf markası ve yeni modeli için 4000 liraya yakın para verilir mi? Yani kısaca, iPhone 7 bu paraya değer mi?

 

IPhone 7 Almalı mıyım? IPhone 7 Bu Paraya Değer mi?

Aslında bu sorunun cevabı kullanıcılara bağlı. Peki, iPhone 7 almak yerine bu paraya başka neler yapılabilir? 4000 liraya yakın para nasıl harcanır, bu kadar paraya başka neler yapılabilir? İşte iPhone 7 parasıyla yapabileceğiniz 10 şey:

  • Birikim: Ücretlerin, fiyatların ve oranların uygun olduğu bir bankada birikim hesabı açarak paranızı yatırabilir ve her ay düzenli olarak para yatırarak birikiminizi büyütebilirsiniz. Böylece bir telefon parası ile başlayacağınız birikim size gelecekte araba, tatil, sermaye veya zor zamanlarınızda destek olarak geri dönebilir.
  • Seyahat Turları: Sevdiğinizle birlikte Orta Avrupa, Mezopotamya veya Kafkasya turu yapabilirsiniz. Böylece hayatınızda belki bir daha göremeyeceğiniz mekanları, tarihleri, şehirleri görebilirsiniz.
  • Interrail: Interrail ile 7000 kilometreden fazla yol yaparak onlarca ülke gezebilirsiniz, onlarca insanla tanışabilirsiniz, onlarca yer görebilirsiniz.
  • Araba veya Motosiklet: Birazcık(!) eski bir model de olsa, ister Tofaş ister Renault retro serisinden bir araba alabilirsiniz veya standart bir model motosiklet alabilirsiniz.
  • Yeni Bir İş: Yaklaşık 4000 lira para ile ticarete atılabilirsiniz, alım satım yaparak paranızı katlayabilirsiniz. Kim bilir, belki de yeni bir girişimin filizlenmesine sebep olur…
  • Sinema: Kendi ev sinema salonunuzu kurabilir, onlarca film alabilirsiniz.
  • Kültür – Sanat: Hayranı olduğunuz onlarca sanatçının konserine gidebilirsiniz, sevdiğiniz veya merak ettiğiniz yüzlerce tiyatroya, operaya, maçlara veya benzeri etkinliklere gidebilirsiniz.
  • Alışveriş: 4000 TL’ye yakın bir parayla onlarca kıyafet, ayakkabı, çanta vb. şeyler alabilir, parayı “kendinize” harcayabilirsiniz.
  • Kütüphane: iPhone 7’ye vereceğiniz para ile bu zamana kadar okumak istediğiniz birçok kitabı alıp okuyabilirsiniz ve kendi küçük kütüphanenizi oluşturabilirsiniz.
  • Bağış: Bu kadar yüksek bir meblağ, birçok sosyal sorumluluk projesine ciddi miktarda destek olabilir. LÖSEV, KAÇUV gibi vakıflara bağış yapabilirsiniz, destek bekleyen birçok cana dokunabilirsiniz.

 

Bir yandan vergiler, bir yandan da marka değeri sebebiyle fiyatları katlanan akıllı telefonlara bu kadar yüksek meblağlar vermek, akıllı telefon kullanıcıları arasında da sıkça tartışılmakta. Kimi kullanıcılar bu kadar pahalılığın ve para vermenin gereksiz olduğunu görüyor ve aynı işlevlere sahip daha ucuz telefonlar veya cihazlar olduğunu savunuyor; ancak kimi kullanıcılar da marka isminden, değerinden ve imajından dolayı bu parayı vermekte tereddüt etmiyor. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Türkiye’de satışa çıkmasının ardından, satış miktarını ve gösterilecek ilgiyi etkileyen en temel etkenlerden biri de şüphesiz fiyatı olacaktır…

Etiketler: Apple Iphone 7