Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

İş Görüşmesinde Yapmanızın Size Baştan Kaybettireceği 8 Yanlış Hareket

30456 kez okundu
14 nisan 2015 salı

İş görüşmesinde yapmanız gerekenleri genelde çok yerde haber olduğu için okuyorsunuzdur. Biz ise size yapmamanız gerekenleri listeledik. Görüşmeyi olumlu bir havada sonlandırmak için bu maddelere mutlaka dikkat edin.

1
Erken Gitmeyin

Evet geç kalmamayı zaten düşünüyorsunuzdur ancak erken de gitmeyin. Görüşmeyi yapacağınız şirkette tam vaktinde olun. İnsan kaynakları yetkilisine erken gittiğiniz söylendiği anda o da kendini sizi beklettiği için strese sokabilir veya başka işlerle meşgulken dikkati dağılabilir. Yani her anlamda kötü bir başlangıç olabilir.

2
Sorunuz Var Mı Sorusuna Hayır Cevabı Vermeyin

Bilin ki insan kaynakları yetkilisi sizin şirketle veya pozisyonla ne kadar ilgili ve meraklı olduğunuzu görürse, bu o kadar olumlu bir etki bırakacaktır. Sadece soru sormuş olmak için sormayacağınızı bildiğimizden onu söylemeye gerek bile duymuyoruz!

3
Twittera Mwittera Girmeyin

Tabii ki görüşme esnasında açıp da sosyal medya hesaplarına bakacak haliniz yok, onu biliyorsunuz fakat her türlü bildirimi görüşme öncesinde kapayın. Görüşme esnasında telefonunuzu hiç açık tutmamanız en iyisi. Çünkü bir çağrı, bir bildirim geldiğinde onları reddetmek bile dikkat kaybına yol açar, karşınızdaki yetkiliyi de huzursuz eder. Etmeyin.

4
Yalan Söylemeyin

Aslında bunu yazmak bile abes kaçabilir ancak insan kaynakları yetkilileri nelerle karşılaşıyor bil bilseniz şaşarsınız.

Siz siz olun, eski işiniz hakkında, gelecekteki planlarınız hakkında, eğitiminiz hakkında iş görüşmesi esnasında yalan söylemeyin.

İlişkilerinizde de söylemeyin, ama o başka bir listenin konusu...

5
Geveze Olmayın

Sosyal hayatınızda bildiğiniz harika genel kültür maddeleri veya yaptığınız müthiş espriler her ne kadar sizi çok popüler yapsa da, iş görüşmesinde olmaz. Çok konuşmayın, sadece sorulan sorulara verdiğiniz yanıtlarla en sade şekliyle mantığınızı konuşturun.

6
Bilmiyorum Demekten Çekinmeyin

Bu aslında görüşmede içten ve dürüst olun anlamına da geliyor. Her şeyi bilmek zorunda değilsiniz ve bilmiyorum cevabı inanın ki bir insan kaynakları yetkilisinin görüştüğü kişinin dürüstülüğünü ölçmesinde yardımcı olacak en doğru yollardan biridir.

7
Kot Pantolonla Gitmeyin

Hangi şirkette, hangi pozisyon olursa olsun, ortam ne kadar rahat olursa olsun, kot pantolonla görüşmeye gitmeyin.

İlla bir kanvasınız veya kumaş pantolonunuz vardır değil mi?

8
Acele Etmeyin

Elbette ki aslında esas konuşmak istediğiniz konunun maaş olduğunu siz de biliyorsunuz, insan kaynakları yetkilisi de biliyor. Sakın aceleci davranıp da bu konuyu açmayın. Belki de bu soru ikinci görüşmede sorulacak.

Acele işe şeytan karışır, karıştırmayın.

Etiketler: