Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

İŞ-KUR’dan Üniversite Öğrencilerine Müjde!

8552 kez okundu
22 temmuz 2015 çarşamba

Üniversitelerin yaz dönemine girmesiyle birlikte üniversite öğrencileri, hem iş deneyimi kazanmak hem de kazanç elde etmek için iş arayışına girmeye başladı. Ancak birçok üniversite öğrencisi yaz döneminde okudukları şehirlerden uzakta olduklarından iş imkânlarından yararlanamamakta ve kariyer planlarını ertelemektedir.

Bu nedenle Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR), üniversite öğrencilerinin yaz dönemlerinde Türkiye’nin her yerinde iş bulabilmesi aynı zamanda gelir elde etmeleri için işbaşı eğitim programlarından yararlanabilme imkânı sağlamıştır. İşbaşı eğitim programından yararlanmak isteyen öğrenci, bulunduğu yerdeki İŞ-KUR’a müracaat ederek katılım sağlayabilecektir.

İşbaşı eğitim programından yararlanan öğrenci günlük 38.48 TL gelir elde edebilecek!

İşbaşı eğitim programına katılan öğrenciler, günlük 38.48 TL olmak üzere aylık net asgari ücret düzeyinde gelir elde edecekler. Aynı zamanda işbaşı eğitim programına katılım sertifikası ile iş deneyimlerini belgelendirerek mezuniyet sonrasında kolay iş bulma imkânı kazanacaklar.

Diğer yandan işbaşı eğitim programları, üniversite eğitim ve öğretimini de engellemeyecek. İşbaşı eğitim programından yararlanan öğrencinin bursu veya öğrenim kredisi kesilmeyecek. Aynı zamanda eğitim programı süresinin işveren ve öğrenci tarafından belirlenecek. Böylece öğrencilerin dersleri aksatma korkusu da olmayacak.

Bu imkânlardan ön lisans dâhil olmak üzere tüm üniversite öğrencileri faydalanabilecek.

İşverene de avantaj var!

İşbaşı eğitim programları en az 2 sigortalısı olan işyerinde uygulanabilecektir. Tüm maliyetler İŞKUR tarafından karşılanacağından işverenin hiçbir maliyeti olmayacak. Ayrıca bu programa katılan kişilerin istihdam edilmesi halinde imalat sektöründe 42 diğer sektörlerde 30 ay boyunca işveren sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanacak.

Kaynak Star