Bu site kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerez kullanmaktadır. Detay için tıkla!
X

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden genç mucitleri “buluş”turan şenlik

5576 kez okundu
02 aralık 2016 cuma

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi, genç mucitlerin buluşlarını bir şenlik ortamında yarıştıracakları 13.Buluş Şenliği’ne ev sahipliği yapacak. Geçtiğimiz yıllarda birbirinden ilginç ve renkli buluşlara sahne olan şenlik, bu yıl “Bir Damla Ziyan Etme” başlığı çerçevesinde düzenleniyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, NASA Jet Propulsion Laboratory’nin Kaliforniya’da hayata geçirdiği “Invention Challange” yarışmasının İstanbul ayağı olan, Buluş Şenliği’nin 13’üncüsüne ev sahipliği yapacak.  3 Aralık Cumartesi günü santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenecek şenliğin bu yılki teması “Bir Damla Ziyan Etme” olacak.

Türkiye’nin dört bir yanından gelecek mucitleri ağırlayacak 13.Buluş Şenliği ile gençlerin bilim, teknoloji alanlarında girişimcilik potansiyellerinin ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Genç mucitlerin, merak ederek, araştırarak, deneyerek hem şenlik ortamında bilimin eğlenceli yönünü keşfetmeleri hem de problem çözme becerilerinin geliştirilmesi sağlanıyor.

Bu yıl, “Bir Damla Ziyan Etme” temasıyla düzenlenen şenlikte mucitler, plastik bir bardaktaki suyu ve suyun içindeki plastik bir balığı, bir damla bile su ziyan etmeden, iki metre uzaklıktaki su tankına en kısa sürede taşımaya çalışacaklar.  Plastik balığı, en kısa sürede, en az su israfı ile su tankına taşıyarak aktaran ekip, kupanın sahibi olacak.

Yarışma her yıl olduğu gibi okullar ve hobiciler olmak üzere iki kategoride düzenlenecek. Her iki kategorinin derecelendirmesi ayrı ayrı yapılacak. Tüm liselere ve hobicilere açık olacak yarışmaya, her liseden sadece bir ekip katılabilecek. Ayrıca en küçük, en hafif, en sıra dışı, en artistik ve en yaratıcı tasarımlar da plaket ile ödüllendirilecek.

Tarih: 3 Aralık 2016, Cumartesi

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü (E3 Binası)

Saat: 10:00

Detaylı Bilgi:

Gökçe Kopuk / İstanbul Bilgi Üniversitesi / 0212 311 7341 / gokce.kopuk@bilgi.edu.tr

Meral Gemici / Artı İletişim Yönetimi / 0212 347 03 30 – 0533 363 19 65 / bilgi@artipr.com.tr

 

Etiketler: